ТУРИЗАМ

Планинскиот појас Татри, Полска

Марчин Кесек е 27-годишен фотограф кој живее во село во јужна Полска кое се вика Гронков. Гронков е место...
Планинскиот појас Татри, Полска (фото)

Што се крие под површината на водата?

Од реките во Азија, до езерата во Африка и поплавените шуми во Јужна Америка, па се до локалните потоци, ...
Што се крие под површината на водата? (фото)

Градот на ексцентричноста - Дубаи

Дубаи е еден од Емиратите кои ги формираат ОАЕ. Можеби е најпознат од сите седум региони и тоа само зарад...
Градот на ексцентричноста - Дубаи (фото)

Најубавите села во светот

Некаде помеѓу бучните и пренатрупани градови и дивата природа, можат да се најдат мали градчиња кои се из...
Најубавите села во светот (фото)

Најстари градови во светот

Ако сакате да посетите место постаро од историјата, постаро од традицијата, постаро од легендите, кое изг...
Најстари градови во светот (фото)

Работи кои можете да ги правите во Истанбул

Толку многу различни бои. Веројатно ниту еден друг град на Медитеранот не е толку интензивен и стимулирач...
Работи кои можете да ги правите во Истанбул (фото)

Најдобри и најлоши земји за луѓето кои сакаат да дишат

Дишете наутро, попладне, навечер. Без разлика за кој дел од денот се работи – мора да ја земате својата д...
Најдобри и најлоши земји за луѓето кои сакаат да дишат (фото)

Островот на Марлон Брандо

Прекрасниот остров со извонредна вегетација и животински свет – Тетиароа, кој е составен од помали остров...
Островот на Марлон Брандо (фото)

Како изгледа класичен појадок во различни земји низ светот

Појадокот секаде во светот е најважен затоа што дава енергија за остатокот од денот. Сите земји во светот...
Како изгледа класичен појадок во различни земји низ светот (фото)

Поглед на северните светлини од хотел во облик на снегулка

Убавините на Норвешка наскоро ќе можат да се видат на сосема нов начин, од стаклените прозорци на првиот ...
Поглед на северните светлини од хотел во облик на снегулка (фото)

Арак - Балинезиски пијалак

Арак, популарен Балинезиски пијалак кој припаѓа на анасон фамилијата, го нарекуваат пиво од палма, а имет...
Арак - Балинезиски пијалак (фото)

Патеки во природа кои ќе ви го одземат здивот

Патеките ни го одзимаат здивот и доминираат во литературата, уметноста и музиката. Фотографите исто се фа...
Патеки во природа кои ќе ви го одземат здивот (фото)

Езерото Гарибалди во Канада

Го пронајдовме најмагичното езеро, се крие во Канада. Лоцирано е надвор од Ванкувер, а езерото е толку чи...
Езерото Гарибалди во Канада (фото)

25 ресторани со извонреден поглед

Постои ли подобра комбинација од супер вкусна и квалитетна храна и живописен поглед? Постојат милиони рес...
25 ресторани со извонреден поглед (фото)

8 вистински локациии од кои се инспирирани филмовите на Дизни

Дали некогаш сте се почувствувале разочарано дека никогаш нема да ги видите некои од местата кои ги гледа...
8 вистински локациии од кои се инспирирани филмовите на Дизни (фото)

50 места кои треба да ги посетите пред да умрете

Најголемото достигнување во животот е да умрете знаејќи дека сте го живееле животот како што сте сакале. ...
50 места кои треба да ги посетите пред да умрете (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com