ТУРИЗАМ

Лефкада, совршениот грчки остров за кој сите зборуваат

Покрај малата големина, величествените плажи, софистицираниот главен град и лесната достапност, Лефкада о...
Лефкада, совршениот грчки остров за кој сите зборуваат (фото)

Интересни факти за Бора Бора

Бора Бора е познат како рајски остров, со репутација прочуена на далеку. Изолиран од остатокот од светот,...
Интересни факти за Бора Бора (фото)

Крајбрежјето на Турција - магија која повикува

Без разлика дали ја гледате како мост помеѓу истокот и западот, место каде се испреплетуваат христијански...
Крајбрежјето на Турција - магија која повикува (фото)

Животот е за уживање! Патувaњето е полесно од кога било!

Секој може да сонува за убав одмор. Доколку се уште немате идеја каде да отпатувате ова лето, или пак ви ...
Животот е за уживање! Патувaњето е полесно од кога било! (фото)

Најдоброто од Хрватските острови

Хрватите имаат многу убав збор за она што ве чека во нивната убава земја, „фијака“ значи сласно мрзеливо ...
Најдоброто од Хрватските острови (фото)

Најегзотични базени на светот

Лето е, топло е, и сигурно се би дале да скокнете во некој базен. Градските базени се сосема во ред, но о...
Најегзотични базени на светот (фото)

Најубавите замоци во светот

Замоците се сведоштво за животот во минатото и магични места каде можете да се изгубите фантазирајќи дека...
Најубавите замоци во светот (фото)

Најдобри забави на плажа во светот

Секое лето нашиот newsfeed е преплавен со фотографии на кои нашите пријатели одлично си поминуваат на пла...
Најдобри забави на плажа во светот (фото)

10 најпосетувани градови на светот

Ако секоја година се прашувате каде да патувате ова лето, одговорот можеби лежи во некој од најпосетувани...
10 најпосетувани градови на светот (фото)

Работи кои никој не ви ги кажува за вашите омилени туристички дестинации

Кога патуваме некаде имате одредени очекувања, кои некогаш се нереални. Пред да решите која е нашата след...
Работи кои никој не ви ги кажува за вашите омилени туристички дестинации (фото)

Ова лето посетете го Египет

Хургада е возбудливо и енергично египетско летувалиште лоцирано на брегот Црвеното море, кое привлекува и...
Ова лето посетете го Египет (фото)

Ако светот е непрочитана приказна, Атлас е вашиот раскажувач!

Ако имате прилика да ги спакувате торбите и да одите на патување, не размислувајте, направете го тоа. Не ...
Ако светот е непрочитана приказна, Атлас е вашиот раскажувач! (фото)

За сите љубители на сирење и чоколадо, Гријер, Швајцарија

Високо во алпските пасишта и ливади, жителите на местенцето Гријер се зафатени произведувајќи млеко за ед...
За сите љубители на сирење и чоколадо, Гријер, Швајцарија (фото)

Одберете магичен одмор!

Точката каде се сретнуваат истокот и западот, Африка и Европа, прекрасниот остров Сицилија е средиштето н...
Одберете магичен одмор! (фото)

Спектакурални погледи од авион

„Ние патуваме, некои од нас засекогаш, во потрага по други места, други животи, други души“ - Анаис Нин
Спектакурални погледи од авион (фото)

Уживајте во убавините на Крф. Подарок од Ladybook и Јупитер

Дојде време да го доделиме и последното, трето патување на Крф! Досега две среќни читателки го извлекоа н...
Уживајте во убавините на Крф. Подарок од Ladybook и Јупитер (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com