ТУРИЗАМ

И топ дестинацијата во Европа за ова лето е...

Дали планирате да патувате низ Европа ова лето или се уште само фантазирате за тоа? Ако ги следите совети...
И топ дестинацијата во Европа за ова лето е... (фото)

13 причини да ја посетите Хрватска

Дали знаевте дека членовите на семејството Картер (Бијонсе, Џеј Зи и Блу Ајви) се почесни граѓани на град...
13 причини да ја посетите Хрватска (фото)

Уште две патувања на Крф чекаат на вас!

Ladybook досега израдува една среќна читателка, која ќе ужива на прекрасниот Крф ова лето. Но, тука не за...
Уште две патувања на Крф чекаат на вас! (фото)

Кои се најлошите, а кои најдобрите градови кои можете да ги посетите оваа година?

Еден од најпознатите светски сајтови посветени на туризмот, TripAdvisor, ги објави резултатите од истражу...
Кои се најлошите, а кои најдобрите градови кои можете да ги посетите оваа година? (фото)

Ladybook и Т.А. Јупитер Ве носат на незаборавно бесплатно патување на островот Крф

Сакате да патувате за џабе? Сега и тоа е можно. Ladybook.mk, во соработка со туристичката агенција Јупите...
Ladybook и Т.А. Јупитер Ве носат на незаборавно бесплатно патување на островот Крф (фото)

Најдобри зајдисонца во светот

Се вели дека две зајдисонца не можат да бидат исти. Боите, облаците или сценариото секогаш се уникатни. П...
Најдобри зајдисонца во светот (фото)

10 причини поради кои Берлин е секогаш кул

Во последнава декада Берлин се траснформираше од град кој некогаш се сметаше на „сиромашен но секси“, во ...
10 причини поради кои Берлин е секогаш кул (фото)

Прекрасната Градина на Европа

Kеуфенкоф, позната уште и како Градината на Европа, е најголемата градина со цвеќиња во светот. Лоцирана ...
Прекрасната Градина на Европа (фото)

Рајот се наоѓа на Тахити

Кога рајот би бил на земјата, тогаш сигурно би се викал Тахити. 118 острови, високи планини, корални греб...
Рајот се наоѓа на Тахити (фото)

8 најневеројатни и најнеобични езера во светот

Според пресметките од страна на меѓународен тим научници светот има 307 милиони природни езера. Некои од ...
8 најневеројатни и најнеобични езера во светот (фото)

Најубавите напуштени места

Некогаш фантастични хотели, куќи, споменици, а сега напуштени места. Иако во нивното време на постоење из...
Најубавите напуштени места (фото)

Најубавите канали во светот

Некогаш градовите се граделе покрај реки, од проста причина што водата значела можност за живот. Додека в...
Најубавите канали во светот (фото)

Африканското село каде што секоја куќа е уметничко дело

Буркина Фасо никако не е едно од местата френфентно посетувани од туристи, но врвот на ридот кој гледа на...
Африканското село каде што секоја куќа е уметничко дело (фото)

5 грчки острови кои мора да ги посетите

Грчките острови се спој од историја, убавина и љубов, па оттаму на нив и голем број туристи преку целата ...
5 грчки острови кои мора да ги посетите (фото)

Магични тунели низ кои мора да поминете

Природата е преполна со убави нешта, а една од тие магични нешта е и прошетката под крошните на големите ...
Магични тунели низ кои мора да поминете (фото)

17 места во Југоисточна Азија подобри од фантазијата

Ако има место на светот за кое кој и да види фотографија од него воздивнува и си вели „сакам да бидам тук...
17 места во Југоисточна Азија подобри од фантазијата (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com