ТУРИЗАМ

Вистината за светските чуда

Дали досега сте посетиле некоја егзотична градба и притоа сте се запрашале како е таа изградена? Водичите...
Вистината за светските чуда (фото)

Дневникот на мотоциклистката Ивана

Светот е чудесно место за живеење. Истиот станува уште поубав кога го откриваш за првпат и тоа низ визиро...
Дневникот на мотоциклистката Ивана (фото)

Фестивал на Челичниот фалус во Јапонија

Фестивалот на челичниот фалус или Канамара матсури постои во Кавасаки, Јапонија и се одржува секоја проле...
Фестивал на Челичниот фалус во Јапонија (фото)

Корален гребен каков што не сте виделе досега

Коралите, сунѓерите и другите морски суштества се срцето на коралниот гребен и играат важна улога во биос...
Корален гребен каков што не сте виделе досега (фото)

Прекрасна градина која може да ве убие

Градините исполнети со прекрасни мирисни цвеќиња, со прекрасен поглед на блискиот замок и фонтаните се ве...
Прекрасна градина која може да ве убие (фото)

Виртуелна прошетка низ улиците на Дубровник

На веб страницата на Туристичката заедница на градот Дубровник поставени се виртуелни панорамски фотограф...
Виртуелна прошетка низ улиците на Дубровник (фото)

15 неверојатни факти за Индија

Индија е едно од оние места кои некои сонуваат да ги посетат, додека пак други со сомнеж гледаат кон цела...
15 неверојатни факти за Индија (фото)

Највеселите гробишта на светот

Се вели дека секој жали на свој начин, а во селото Сапанта во Романија, може да се уверите дека тоа е нав...
Највеселите гробишта на светот (фото)

Мултиспортување во прекрасната Хрватска

Ако имате авантуристички дух и желба за шетање ова е дестинација која треба да се најде на Вашата мапа на...
Мултиспортување во прекрасната Хрватска (фото)

Моќни фотографии од неверојатни грмотевици

Во краткиот животен век грмотевиците покажуваат исклучителна и величествена моќ. Со магијата на фотографи...
Моќни фотографии од неверојатни грмотевици (фото)

Неверојатни места за кои не сте чуле до сега

Немојте никогаш да мислите дека сте виделе се. Светот е полн со чудесни места за кои треба да се потрудит...
Неверојатни места за кои не сте чуле до сега (фото)

10 Откачени музеи што мора да ги посетите

Ако сакате едукативно искуство, проткаено со откачени и чудни експонати, овие музеи се одлична шанса да ј...
10 Откачени музеи што мора да ги посетите (фото)

Божествените глетки на Карневалот во Венеција

Почнувајќи од 15 февруари до 4 март, Венеција го замени зимското сивило со живописни глетки, претворајќи ...
Божествените глетки на Карневалот во Венеција (фото)

Рио карневал 2014: Најжешките фотографии од Бразилски Танчерки

Самба танчерките облечени во нивните мали бикини со светкави додатоци и огромни пердуви на Карневалот во ...
Рио карневал 2014: Најжешките фотографии од Бразилски Танчерки (фото)

“Blocao” карневалот на кучиња во Рио де Женеиро

Во рио сезоната на карневалите ја слават и животните, не само луѓето. Стотина кучиња, и многу малку мачки...
“Blocao” карневалот на кучиња во Рио де Женеиро (фото)

Затворањето на Зимските олимпистките игри низ слики

По неверојатни 16 дена, 22-те Зимски олимписки игри во Сочи завршија, а Русија го прослави олимпискиот ус...
Затворањето на Зимските олимпистките игри низ слики (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com