ТУРИЗАМ

Гримаси кои ќе ве насмеат до солзи

Уметничкото лизгање е спорт кој е грациозен и егзибиционистички и се бара перфекционизам, а лизгачите за ...
Гримаси кои ќе ве насмеат до солзи (фото)

Пештерите во кои се крие духовноста на Будистичките храмови

Откако ќе ги видите овие прекрасни Будистички храмови, лоцирани во внатрешноста на пештерите, ќе посакате...
Пештерите во кои се крие духовноста на Будистичките храмови (фото)

Поплавен древен град во Кина стана туристичка атракција

Езерото Qiandao во провинцијата Zhejiang во Кина е прекрасно, но тоа покрива цел еден град со вода поради...
Поплавен древен град во Кина стана туристичка атракција (фото)

Секс на лизгалиште

Уметничкото лизгање е сензуален спорт, исполнет со емоции, суптилни движења и суптилна комуникација меѓу ...
Секс на лизгалиште (фото)

20 места кои ја надминуваат фантазијата

Светот е полн со неверојтни места кои секој човек треба да ги посети во текот на својот живот. Еве 20 так...
20 места кои ја надминуваат фантазијата (фото)

Гласајте за македонското девојче!

The North Face 2014 Ski & Snowboard Photo Contest организираат натпревар за најдобра слика од сноубордери...
Гласајте за македонското девојче! (фото)

10 романтични излети во најромантичните градови во светот

Сакате да внесете малку романтика во животот? Овие градови секој свој посетител го претвораат во безнадеж...
10 романтични излети во најромантичните градови во светот (фото)

Неверојатен оркестар со инструменти направени од мраз

Спаѓаат меѓу најретките инструменти во светот, но ќе се растопат штом ќе настапи пролет. тие се толку кре...
Неверојатен оркестар со инструменти направени од мраз (фото)

Неверојатна уметност на плажа

Тие што живеат во Сан Франциско, ако се доволно среќни, можат да налетаат на уметноста на Андрес Амадор. ...
Неверојатна уметност на плажа (фото)

10 места во Париз кои мора да ги видите

Ако го опишуваме со еден збор, тогаш за Париз ќе речеме дека е неспоредлив. Тоа е град создаден за романс...
10 места во Париз кои мора да ги видите (фото)

Најдобрите 7 ски центри во Европа

За ски ентузијастите, скијањето е забава која стои на највисокото место на нивните приоритети. Скијањето ...
Најдобрите 7 ски центри во Европа (фото)

Постерите за Зимските олимписки игри низ годините

Во очекување на почетокот на Зимските олимписки игри во Сочи, ви ги претставуваме постерите за овој најго...
Постерите за Зимските олимписки игри низ годините (фото)

Слатки животни во зимски пејзаж

Додека го чекавме снегот и ониe кои ги сакаат зимските спортови постојано ја следеа временската прогноза ...
Слатки животни во зимски пејзаж (фото)

Зимски документарци кои мора да ги погледнете

Овие два документарци се најдобрите документарци за сноуборд некогаш направени. Освен што ќе го забележит...
Зимски документарци кои мора да ги погледнете (фото)

Најдолгиот, најголемиот и најстрмниот тобоган во светот

Од тобоганите на игралиштето во основно училиште до трките со Формула 1, луѓето секогаш уживале во брзина...
Најдолгиот, најголемиот и најстрмниот тобоган во светот (фото)

Зимската бајка во Харбин во слики

Фестивалот на мраз во Харбин секоја година им приредува на гледачите вистинска зимска бајка. Оваа година ...
Зимската бајка во Харбин во слики (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com