ТУРИЗАМ

25 најчудни празници во светот

Ги дочекуваме Нова година, Божиќ, Велигден, но знаеме ли какви други празници се слават на овој чудесен с...
25 најчудни празници во светот (фото)

Спектакуларни огномети низ светот

Откако беа измислени во Кина во седмиот век, светот се опседна со шарените огномети. Овие денови поради н...
Спектакуларни огномети низ светот (фото)

Спектакуларни новогодишни елки

Речиси сите новогодишни елки изгледаат слично - со лампиони и светилки. Тоа е оној традиционален изглед з...
Спектакуларни новогодишни елки (фото)

Првиот македонец во Нитро Сноуборд тимот

Сите знаеме дека 22ри декември е светскиот ден на сноубордингот, а Нитро Сноуборд Македонија и Владимир Д...
Првиот македонец во Нитро Сноуборд тимот (фото)

Стаклена соба на француските Алпи со неверојатно страшен поглед

Новата инсталација на француските Алпи, наречена Step Into the Void се отвори деновиве, а наменета е за с...
Стаклена соба на француските Алпи со неверојатно страшен поглед (фото)

25 чудесни фотографии од северните светлини

Аурора е природна светлина која се појавува на небото, особено на небесната ширина во регионот на Арктик...
25 чудесни фотографии од северните светлини (фото)

Уметнички дела направени од чекорење по снег

Англискиот уметник Simon Beck навистина покажува феноменална посветеност на делата кои ги создава на мног...
Уметнички дела направени од чекорење по снег (фото)

Најсекси сноубордери

Сноубордингот е многу интересен спорт кој го поттикнува адреналинот, но згодните сноубордери прават адрен...
Најсекси сноубордери (фото)

Неверојатниот тиркизен мраз на Бајкалското езеро

Лоцирано во Сибир, Бајкалското езеро е најголемата површина исполнета со слатка вода на планетата Земја, ...
Неверојатниот тиркизен мраз на Бајкалското езеро (фото)

Бесконечната волшебност на природата во шест минути

Дали боите кријат некоја тајна? Живееме во град и со нашето секојдневие преовладува една боја: сива. Безл...
Бесконечната волшебност на природата во шест минути (фото)

Најчудни дестинации за зимски спортови

Алпски снегови, чоколадни палачинки, извори на топла вода... Кога ќе се спомне снег сигурно си замислуват...
Најчудни дестинации за зимски спортови (фото)

Есен во светот - фотографии од National Geographic

National Geographic објави галерија на најдобри есенски фотографии од неколку места низ светот. Фотографи...
Есен во светот - фотографии од National Geographic (фото)

Како да уживате во вашето прво скијачко искуство

Скијањето е најпопуларниот зимски спорт кој може да биде многу опасен ако не сте добро подготвени. За да ...
Како да уживате во вашето прво скијачко искуство (фото)

Најдобрите eвропски скијачки центри

Доколку немате идеја за каде да патувате оваа зима, а сте љубители на зимските спортови еве неколку предл...
Најдобрите eвропски скијачки центри (фото)

Светлечки замрзнати водопади

Природата често знае да биде тотално суреална. А кога во она што го осмислила природата ќе се вмеша и уме...
Светлечки замрзнати водопади (фото)

Чудесни места во Кина

Кога би почнале да пишуваме подетално за оваа земја, веројатно би завршиле со пишување на цела книга. За ...
Чудесни места во Кина (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com