ТУРИЗАМ

10 најдобри плажи на Тајланд

На Тајланд се наоѓаат едни од најдобрите плажи во светот. Тие се многубројни, а ние ги издвоивме 10те нај...
10 најдобри плажи на Тајланд (фото)

Санкт Петербург – град на дворците, раскошот и контрастите

За западот на Русија, во длабокиот Фински залив, на сливот на реката Нева сместен е Санкт Петерсбург, нек...
Санкт Петербург – град на дворците, раскошот и контрастите (фото)

Најдобри плажи и мали острови кои треба да се посетат во 2014 според Lonely Planet

2014 е меѓународна година на малите островски земји во развој - малечки, оддалечени и ранливи места, кои ...
Најдобри плажи и мали острови кои треба да се посетат во 2014 според Lonely Planet (фото)

5 причини поради кои мора да отидете на црна плажа барем еднаш во животот

Замислете си, сина вода, кристално јасно небо и црна плажа! Не е тоа што вообичаено го замислувате когa м...
 5 причини поради кои мора да отидете на црна плажа барем еднаш во животот (фото)

5 причини да ја посетите Прага во есен

Можеби летото е периодот кога туризмот го доживува својот врв, но за Прага есента е вистинското време за ...
5 причини да ја посетите Прага во есен (фото)

Боженствените храмови во Сијем Реап и Ангкор

Кога утринското светло ќе ги опсјае обраснатите храмови и руини на Ангкор Ват, обичното изгрејсонце во Си...
Боженствените храмови во Сијем Реап и Ангкор (фото)

5 плажи каде природата создала чуда

Природата создава чуда и притоа не заборава на плажите. Белите песоци, прекрасните палмини дрва кои го кр...
5 плажи каде природата создала чуда (фото)

Класични европски дестинации - Лондон

Дали ова е еден од најубавите градови во Европа? Секако дека да. Големината на овој град можеби ќе ја оте...
Класични европски дестинации - Лондон (фото)

Класични европски дестинации - Милано

Шопипнг со стил, луѓе со стил и хотели со стил, Милано е класична европска дестинација и одлична за било ...
Класични европски дестинации - Милано (фото)

8 Најубави корални гребени во светот

За коралните гребени можеме да кажеме дека се еквивалент на подводни шуми. Околу 25% од подводниот свет ж...
8 Најубави корални гребени во светот (фото)

Класични европски дестинации - Берлин

Подобар од било кога, со секојдневни интересни настани, одлични ресторани и ноќен живот на кој многу евро...
Класични европски дестинации - Берлин (фото)

Градови на плажа

Замислете колку би било убаво кога и Скопје би имало плажа и тоа не градска плажа на Вардар, туку плажа к...
Градови на плажа (фото)

Најстрашни туристички дестинации

Планирањето одмор секогаш е возбудливо. Знаејќи дека ќе одите некаде каде што никогаш не сте биле е само ...
Најстрашни туристички дестинации (фото)

Факти за Памуккале

Името Памуккале значи замок од памук на турски јазик, а исто така се нарекува и белиот замок поради огром...
Факти за Памуккале (фото)

Класични европски дестинации - Лисабон

Главниот град на Португалија, ја доживува својата ренесанса во изминативе години, современата култура кој...
Класични европски дестинации - Лисабон (фото)

Класични европски дестинации - Амстердам

Архитектура од седумнаесеттиот век проткаена со современи скулптури, Амстердам е град кој се истакнува со...
Класични европски дестинации - Амстердам (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com