ТУРИЗАМ

Бангкок одозгора - фотографии од секојдневниот живот во Тајланд

Постојано гледаме фотографии од различни места низ светот, но овојпат нѐ воодушевија овие фотографии одоз...
Бангкок одозгора - фотографии од секојдневниот живот во Тајланд (фото)

Пролет во Кина: фотографии кои ќе ве воодушеват

Кога ќе дојде пролет, сите постојано зборуваат за прекрасните дрвја во Јапонија, но откако ќе ги погледне...
Пролет во Кина: фотографии кои ќе ве воодушеват (фото)

Сите патишта водат до Рим

...од дневникот на нашите патешествија #LADYBOOKADVENTURES
Сите патишта водат до Рим (фото)

Воодушевете се уште еднаш од убавината на светот!

На овој свет постојат прекрасни, магични места за кои фотошоп воопшто не е потребен. Само погледнете и уж...
Воодушевете се уште еднаш од убавината на светот! (фото)

Македонија под снег: прекрасни фотографии од нашите инстаграмџии

Времето и природата отсекогаш биле инспирација за љубителите на фотографијата. Во денешно време Инстаграм...
Македонија под снег: прекрасни фотографии од нашите инстаграмџии (фото)

Аларм! Овие животни ќе исчезнат од нашата планета!

Виновникот е човекот. Тој постојано ја менува и нарушува нивната животна средина.
Аларм! Овие животни ќе исчезнат од нашата планета! (фото)

18 докази дека Јапонија е полна со изненадувања

Јапонија е едно од најубавите места на Земјата, кадешто вековните традиции опстојуваат заедно со раздвиже...
18 докази дека Јапонија е полна со изненадувања (фото)

Градови каде што сигурно би посакале да ја прославите Новата година

Новата година е за само седум дена, а сигурно досега сте одлучиле каде ќе ја поминете највеселата ноќ во ...
Градови каде што сигурно би посакале да ја прославите Новата година (фото)

18 работи кои не треба да ги правите во странство

Патувањето е најдобар учител. Единствениот пат до отворениот ум е качување во авион и летање ширум светот...
18 работи кои не треба да ги правите во странство (фото)

Неверојатни места низ светот кои сигурно би сакале да ги посетите

Сите ги знаеме познатите туристички атракции како Кинескиот ѕид, Колосеумот, Таџ Махал и слично. Но, во г...
Неверојатни места низ светот кои сигурно би сакале да ги посетите (фото)

12 возбудливи патувања со воз низ светот

Возењето со воз е највозбудливиот и најпрактичниот начин да патувате низ светот. Доколку се одлучите да п...
12 возбудливи патувања со воз низ светот (фото)

Неверојатни плажи кои сигурно би сакале да ги посетите

Можеби се ближи крајот на летото и овие денови температурите се пониски, но сигурно се` уште посакувате д...
Неверојатни плажи кои сигурно би сакале да ги посетите (фото)

17 необични работи кои се возможни само во Јапонија

Јапонија е земја каде што постојат голем број на работи, кои на нас навистина би ни биле чудни и необични...
17 необични работи кои се возможни само во Јапонија (фото)

Неверојатни провидни животни

Овие чудесни суштества кои ги создала природата стануваат провидни и со тоа се камуфлираат за да се одбра...
Неверојатни провидни животни (фото)

Места како од бајките

Светот е полн со убавини и секогаш останува некое место кое не сме го посетиле. Овие прекрасни фотографии...
Места како од бајките (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com