ТУРИЗАМ

Фасцинирачки фотографии од природата

Многумина од нас се пронаоѓаат себеси и својот мир во природата. Модерното време и обврските нè исцр...
Фасцинирачки фотографии од природата (фото)

Топ 30 најевтини места за патување за лето 2017

Каде планирате да го поминете ова лето? Грција, Бугарија и Албанија се меѓу најевтините места за оваа год...
Топ 30 најевтини места за патување за лето 2017 (фото)

Најубавите места на светот за романтичен одмор

Има ли нешто поубаво од романтичен одмор со саканиот? Овие места се едни од најубавите во светот каде што...
Најубавите места на светот за романтичен одмор (фото)

Зошто треба да ја посетите Јапонија?

Најубавите искуства во животот се стекнуваат со патување низ светот. Никогаш не знаете какви убавини и та...
Зошто треба да ја посетите Јапонија? (фото)

Мистерии кои научниците не можат да ги објаснат

Светот и сите работи кои се дел од него досега многу пати биле истражувани, но сè уште постојат работи ко...
Мистерии кои научниците не можат да ги објаснат (фото)

Работи кои можете да ги видите само во Кина

Луѓето кои живеат во Кина отсекогаш се разликувале од другите луѓе низ светот.Во оваа галерија можете да ...
Работи кои можете да ги видите само во Кина (фото)

Прекрасни пејсажи од неверојатни места низ светот

Планетата Земја навистина крие неверојатни места со прекрасна природа, пејсажи коишто секој би уживал да ...
Прекрасни пејсажи од неверојатни места низ светот (фото)

Рај на земјата - нова продавница за алкохолни бонбони во Лондон

Неодамна во Лондон е отворена нова продавница во којашто можете да најдете различни бонбони коишто имаат ...
Рај на земјата - нова продавница за алкохолни бонбони во Лондон (фото)

Како изгледаат најстрашните места на светот

Како што светот е полн со преубави места, кои навистина би сакале да ги посетите и да уживате во нивната ...
Како изгледаат најстрашните места на светот (фото)

Најопасните патишта во светот

Патувањето навистина опушта, особено кога патувате низ места коишто се исполнети со прекрасна природа, уб...
Најопасните патишта во светот (фото)

Совршени фотографии од неверојатни пејсажи

Земјата планета навистина крие неверојатна природа и постојат толку многу прекрасни места што е тешко да ...
Совршени фотографии од неверојатни пејсажи (фото)

Фотографии од замрзнатото Бајкалско езеро во Русија

Бајкалското езеро е најдлабокото езеро во светот и се наоѓа во Сибир, Русија. На сите ни е познато дека т...
Фотографии од замрзнатото Бајкалско езеро во Русија (фото)

Интересни фируги од снег направени во Јапонија

Како и кај нас, така и во Јапонија природата и градовите се покриени со прекрасни снежни покривки. Но, жи...
Интересни фируги од снег направени во Јапонија (фото)

Прекрасни фотографии од замрзнатиот Дунав во Будимпешта

Студениот бран ја зафати цела Европа и секаде температурите се под нулата. <br /> <br />Затоа...
Прекрасни фотографии од замрзнатиот Дунав во Будимпешта (фото)

Неверојатни фотографии инспирирани од природата

Овие прекрасни фотографии се направени од Катерина Плотникова, девојка од Русија, чијашто уметност изглед...
Неверојатни фотографии инспирирани од природата (фото)

Најубавите мали хотели во светот

Погледнете ги фотографиите од едни од најубавите мали хотели во светот! <br /> <br />Овие хот...
Најубавите мали хотели во светот (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com