ТУРИЗАМ

Започна снежниот фестивал во Кина

Оваа година, по 33-ти пат, ќе се одржи снежниот фестивал Harbin Ice and Snow, во еден од најстудените рег...
Започна снежниот фестивал во Кина (фото)

15 европски градови кои мора да ги посетите во 2017

Оваа година вашиот пасош исполнете го со многу печати! <br /> <br />Еве неколку предлози каде...
15 европски градови кои мора да ги посетите во 2017 (фото)

15 места кои мора да ги посетите во зима

Кога ќе се спомне зима, веднаш први на ум паѓаат снегот, планините, топлото чајче, дрвената куќичка, грее...
15 места кои мора да ги посетите во зима (фото)

Магијата на шумите во Холандија

Овие фотографии се направени од дечко кој живее во Холандија и обожава да ја слика природата во неговата ...
Магијата на шумите во Холандија (фото)

Како изгледаат Божиќните пазари низ Европа

Божиќните пазари се голема традиција во европските земји и жителите со нетрпение очекуваат да дојде декем...
Како изгледаат Божиќните пазари низ Европа (фото)

Како зимата ја менува природата

Зимата веќе одамна пристигна, во посеверните земји луѓето можат да се радуваат и на снегот, а со тоа можа...
Како зимата ја менува природата (фото)

Снежни фотографии поради кои ќе се заљубите во зимата

Овие прекрасни фотографии се направени во најсеверниот дел на Финска, Лапонија и се доказ дека ова место ...
Снежни фотографии поради кои ќе се заљубите во зимата (фото)

Што вашата омилена дестинација кажува за вас?

Сигурно имате некоја омилена дестинација за која сонувате, а таа за вас може да открие многу симпатични д...
Што вашата омилена дестинација кажува за вас? (фото)

Како се создаваат снегулките?

Snowtime е едно од покреативните видеа со стоп кадри кои ќе имате прилика да ги видите во животот. Vyache...
Како се создаваат снегулките? (фото)

Чуда на природата - замрзнатите пештери на Големото Езеро

Суровата зима оваа година создаде големи проблеми на северноамериканското копно, но истовремено мајката п...
Чуда на природата - замрзнатите пештери на Големото Езеро (фото)

Фотографии од кои ќе ви падне вилицата

Овие фотографии веројатно ќе им го покачат адреналинот на љубителите на екстремните спортови, а останатит...
Фотографии од кои ќе ви падне вилицата (фото)

Најдобрите лизгалишта во светот

Одењето на лизгалиште е една од омилените зимски активности кои можат да се прават по градовите. Тука дев...
Најдобрите лизгалишта во светот (фото)

Добриот рецепционер - лицето на хотелот

Во хотелиерството најважни се луѓето. Затоа што луѓето се врзуваат за луѓе, не за предмети. Најдобрата ре...
Добриот рецепционер - лицето на хотелот (фото)

Термални иглоа со поглед на северните светлини

Сместен во дивината, близу до Националниот парк Urho Kekkonen во Финска, се наоѓа хотелот Kakslauttanen с...
Термални иглоа со поглед на северните светлини (фото)

5 Најлуксузни апартмани на европските планини

Замислете ваш приватен аман, личен готвач, топол базен и шатл со ски терените... тоа можат да си го дозво...
5 Најлуксузни апартмани на европските планини (фото)

Најспектакуларни фјордови во Норвешка

Замислете си перфектна недопрена природа и магичен пејзаж кој се простира пред вашите очи. Тоа го нудат Н...
Најспектакуларни фјордови во Норвешка (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com