ТУРИЗАМ

Интересни факти за Карибите

Карибите се дом на повеќе прекрасни острови кои се опкружени со богатите сини води на Атланскиот Океан од...
Интересни факти за Карибите (фото)

Дали е ова најубавата раса на мачки?

Запознајте ги каракалс, или да се биде поконкретен, бебе каракалс! Овие прекрасни суштества биле од религ...
Дали е ова најубавата раса на мачки? (фото)

Признание за најуспешен хотел со спа понуда за хотел „Руссиа“

По повод 27. септември, Светскиот ден на туризмот, Министерството за економија им додели признанија на на...
Признание за најуспешен хотел со спа понуда за хотел „Руссиа“ (фото)

Европски градови со најдобри услови за велосипедисти

Возењето велосипед е одличен начин да бидете фит и да го намалите вашиот јаглероден отисок. Ако сте фан н...
Европски градови со најдобри услови за велосипедисти (фото)

Најдобри места во светот за да бидете голи

Oвие места се совршен спој на минимализмот и луксузот. Минимализам во облекувањето и лукзус во опкружувањ...
Најдобри места во светот за да бидете голи (фото)

Прекрасни плажи на кои би сакале да отидете

Што е попривлечено од прекрасна плажа? Тука ќе видите 30 исклучителни места како од соништата. Од прекрас...
Прекрасни плажи на кои би сакале да отидете (фото)

Милион светулки во Јапонија

Секое лето светулките за многу кратко време ги претвораат јапонските шуми во нешто магично. Времето за па...
Милион светулки во Јапонија (фото)

Убавата страна на Бангладеш

Овие фотографии се направени од Шамим Шориф Сусом, авијатичар од Бангладеш чија голема пасија е фотографи...
Убавата страна на Бангладеш (фото)

Зошто Холандија е најразвиената земја во светот

Холандија отсекогаш била позната по своите амбициозни проекти кои гарантираат подобар живот на граѓаните ...
Зошто Холандија е најразвиената земја во светот (фото)

Совршени дестинации за одмор на крајот од летото

Крајот на летото несомнено е еден од најпопуларните периоди за патување и одмор. Иако летната сезона згас...
Совршени дестинации за одмор на крајот од летото (фото)

10 земји каде што живеат најсреќните луѓе на светот

Овие земји нудат бесплатно образование и се богати со преубави пејсажи. Народот кој живее во овие земји е...
10 земји каде што живеат најсреќните луѓе на светот (фото)

Животот на улиците во Куба

Куба е една од најпозните туристички атракции и голем дел од луѓето сонуваат еден ден да чекорат низ улиц...
Животот на улиците во Куба (фото)

Чудесна розева лагуна во Мексико

Во мало рибарско село, на самиот брег на полуостровот Јукатан во Мексико се наоѓа Лас Колорадас, најсоврш...
Чудесна розева лагуна во Мексико (фото)

10 европски плажи кои ќе ви го одземат здивот

Читателите на познатиот туристички портал European Best Destination ги избраа најдобрите плажи во Европа....
10 европски плажи кои ќе ви го одземат здивот (фото)

Најубавите плажи на Халкидики

Грција располага со восхитувачка природна убавина и големо културно богатство, но во светот е најпозната ...
Најубавите плажи на Халкидики (фото)

3 светски празници на кои мора да присуствувате

Секогаш кога патуваме запознаваме различни култури. Колку е подалечно и поегзотично местото толку ќе биде...
3 светски празници на кои мора да присуствувате (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com