ТУРИЗАМ

Како изгледаат традиционалните венчаници низ светот

Денешните класични венчаници станаа полпуларни дури во 19. век благодарение на кралицата Викторија. Таа б...
Како изгледаат традиционалните венчаници низ светот (фото)

Спектакуларни места каде треба да пливате пред да умрете

Летото е во полн ек, а вие се прашувате каде да го поминете летниот одмор? Ви предлагаме неколку плажи ко...
Спектакуларни места каде треба да пливате пред да умрете (фото)

Норвешка како од бајките

Можеби никогаш не сте помислиле дека Норвешка има толку живописни пејсажи, но оваа земја ја има најубават...
Норвешка како од бајките (фото)

Зошто мора да ја посетите Романија ова лето?

Многумина не би се сетиле да ја посетат Романија за време на годишниот одмор, но пропуштаат многу. Оваа ч...
Зошто мора да ја посетите Романија ова лето? (фото)

Магичниот свет на полжавчињата

Ние луѓето секогаш се чувствуваме супериорни во однос на животните и инсектите. Тие се мали, некогаш мисл...
Магичниот свет на полжавчињата (фото)

Водич за Кушадаси 2016: Што не смеете да пропуштите?

Кушадаси (Островот на птиците) порано бил мало рибарско гратче, но денес е еден од најголемите и најизгра...
Водич за Кушадаси 2016: Што не смеете да пропуштите? (фото)

Магичните расцветани црешови дрвја во Јапонија

Пролетта е сè уште во тек, а за многумина е најубавото годишно време. Особено е магична во Јапонија,...
Магичните расцветани црешови дрвја во Јапонија (фото)

10 европски градови кои не ви текнало да ги посетите

Како што доаѓа лето сите помислуваме на дестинација за одмор. Голем дел од луѓето бираат познати туристич...
10 европски градови кои не ви текнало да ги посетите (фото)

Најубавите зајдисонца кои мора да ги видите ова лето

„Секој од илјадниците градови низ светот си има свое посебно зајдисонце - и вреди да ги посетиш сите, бар...
Најубавите зајдисонца кои мора да ги видите ова лето (фото)

Палмерстон, островот на крајот на светот

Малиот остров на Тихиот Океан е еден од најизолираните острови во светот. Туку два пати годишно доаѓа бро...
Палмерстон, островот на крајот на светот (фото)

Мамаја - новата хит туристичка дестинација за млади

Мамаја, уште наречена романската Ибица, е најелитното летувалиште на романското крајбрежје. Со песок како...
Мамаја - новата хит туристичка дестинација за млади (фото)

Како да посетите „земја“ која не постои?

Северна Кореа? Ништо посебно. Бутан? Не е веќе толку таинствен. Но што велите на тоа да посетите „земја“ ...
Како да посетите „земја“ која не постои? (фото)

Познати туристички дестинации: Очекувањата vs. реалноста

Многуте фотографии од познатите туристички места секогаш изгледаат премногу добро за да бидат вистинити -...
Познати туристички дестинации: Очекувањата vs. реалноста (фото)

Најпосетуваните места според Инстаграм

Доколку немате можност да посетите некое егзотично место, сè што треба да направите е да отворите Ин...
Најпосетуваните места според Инстаграм (фото)

11 далечни дестинации за кои не ви треба голем буџет

Доколку сте млади, веројатно имате желба да патувате, но не располагате со премногу буџет. Како да патува...
11 далечни дестинации за кои не ви треба голем буџет (фото)

Чудo на природата, психоделичен рудник на сол во Русија

Десетици метри под рускиот град Екатеринбург се наоѓа напуштен рудник на сол со неопислива, психоделична ...
Чудo на природата, психоделичен рудник на сол во Русија (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com