ТУРИЗАМ

Зошто да ја посетите Америка?

Ако имате прилика оваа година да посетите барем една од 50те американските држави ќе се соочите со нова к...
Зошто да ја посетите Америка? (фото)

Културно наследство на Блискиот Исток кое наскоро ќе биде уништено

Во списокот на светското културно и природно наследство на УНЕСКО влегуваат околу 1000 дестинации низ све...
Културно наследство на Блискиот Исток кое наскоро ќе биде уништено (фото)

20 познати градови кои го сменија својот изглед до непрепознатливост

Светот се менува неверојатно брзо, и станува сè потешко да се остане во чекор со новостите. Дури и к...
20 познати градови кои го сменија својот изглед до непрепознатливост (фото)

15 познати знаменитости од сосема друга перспектива

Можеби си мислите дека познатите споменици и знаменитости во светот изгледаат исто како на разгледниците ...
15 познати знаменитости од сосема друга перспектива (фото)

Париз на почетокот на минатиот век

Париз во црно бело е победник кога станува збор за носталгични и мечтателни фотографии. Но овие фотографи...
Париз на почетокот на минатиот век (фото)

33 работи кои треба да ги направите во Европа пред да умрете

Европа е прекрасна, инспиративна и преполна со места кои чекаат да бидат откриени. Со новата година доаѓа...
33 работи кои треба да ги направите во Европа пред да умрете (фото)

10 најубави снежни замоци во светот

Можеби минатата година ја испративме со неочекувано топли температури, но новата пријатно не изненади со ...
10 најубави снежни замоци во светот (фото)

Светот во 2015 гледан од перспектива на дрон

Фотографирањето со дрон доловува неверојатни глетки од перспектива која претходно не можеше да се види со...
Светот во 2015 гледан од перспектива на дрон (фото)

Магичните новогодишните излози во Њујорк

Една од најголемите Божични традиции на градот кој никогаш не спие се излозите на големите трговските цен...
Магичните новогодишните излози во Њујорк (фото)

Топ 10 дестинации кои вреди да ги посетите во зима

Американскиот водич за патување US News Travel направи листа на десетте најдобри дестинации за посета во ...
Топ 10 дестинации кои вреди да ги посетите во зима (фото)

Во најголемиот глечер на Исланд

Дека е Исланд е прекрасен зборуваат необични живописни пејзажи, но кога ќе се ѕирнете под површината се о...
Во најголемиот глечер на Исланд (фото)

Мистични типови убавина низ светот

Западната цивилизација и нејзината претстава за убавина се шират на земјината површина со брзина на светл...
Мистични типови убавина низ светот (фото)

Најзафрлени цивилизирани места на планетата Земја

Дали знаевте дека на светот постои место кое има само 5 жители кои се отсечени од остатокот од цивилизира...
Најзафрлени цивилизирани места на планетата Земја (фото)

Поглед над Антарктикот со дрон

Дали сте подготвени да се наежите? Швеѓанецот Кал Лјунг оваа година помина 16 дена на Антарктикот, каде п...
Поглед над Антарктикот со дрон (фото)

Неверојатни места кои треба да ги посетите пред да исчезнат до 2050 година

Земјата е луксузно, динамично и бескрајно убаво место за живеење. Од замрзнати санти до дождовни шуми и с...
Неверојатни места кои треба да ги посетите пред да исчезнат до 2050 година (фото)

Астана – престолнина на иднината изградена во степа

Астана е главниот град на Казахстан, деветтата држава по големина на површина во светот и најголема држав...
Астана – престолнина на иднината изградена во степа (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com