ТУРИЗАМ

Чудесната природа - Необични места во светот

Земјата е чудесно место и благодарение на современата технологијата, местата кои што некогаш беа сокрие...
Чудесната природа - Необични места во светот (фото)

5 необични места во светот создадени од луѓето

Некогаш ни вашата фантазија не е доволна за да ги замислите местата кои што ќе ги видите во оваа галерија...
5 необични места во светот создадени од луѓето (фото)

Најромантичните острови во светот

Што е поромантично од прекрасна плажа на прекрасен остров? Тука ќе ги видите најромантичните острови во с...
Најромантичните острови во светот (фото)

Популарните дестинации од птичја перспектива

„AirPano” продолжува да ни открива како изгледа светот според птичја перспектива. Оваа аерална перспектив...
Популарните дестинации од птичја перспектива (фото)

25 највкусни десерти од сите агли на светот

Ниту еден оброк не е потполен без десерт. Ова е точно за секој дел од светот, но десертите се разликуваат...
25 највкусни десерти од сите агли на светот (фото)

Убавините на Исланд во 4K резолуција

Магичните пејзажи за Исланд одамна биле опишувани во песни и други литературни дела, а сепак кога прв пат...
Убавините на Исланд во 4K резолуција (фото)

7 кул хостели низ Европа за сите кои сакаат ефтино и интересно патување

Хостелите повеќе не се пренатрупани, ефтини преноќувалишта од кои би сакале да избегате што побргу можете...
7 кул хостели низ Европа за сите кои сакаат ефтино и интересно патување (фото)

Одмор за оние кои сакаат луда забава

Летото е супер време за релаксирање, но освен кулирање на сонце и пливање, плажите нудат и добри забави. ...
Одмор за оние кои сакаат луда забава (фото)

Надреално убави плажи кои треба да видите додека сте живи

Во овој летен период додека едвај чекате да дојде денот кога ќе ги спакувате куферите и ќе избегате од се...
Надреално убави плажи кои треба да видите додека сте живи (фото)

Лето во Кушадаси?

Предлог неколку места кои треба да ги посетите во овој град, покрај песочните плажи.
Лето во Кушадаси? (фото)

14 аеродроми на кои нема да ви пречи да ви доцни летот

На некои луѓе времето поминато на аеродром им претставува вистинско задоволство. Име нешто симпатично во ...
14 аеродроми на кои нема да ви пречи да ви доцни летот (фото)

Напуштено кинеско село проголтано од природата

Шенгси е архипелаг од речиси 400 острови во Кина, кој чува тајна обвиткана со времето. Овие фотографии на...
Напуштено кинеско село проголтано од природата (фото)

10 Причини поради кои е супер да одите на одмор со најдобрата пријателка

Патувањето со најдобрата пријателка со сигурност ќе биде неверојатно забавно и полно убави спомени. Без р...
10 Причини поради кои е супер да одите на одмор со најдобрата пријателка (фото)

10 најскапи одмори во светот

Каде летуваат луѓето на кои парите не им се проблем?
10 најскапи одмори во светот (фото)

Слобода и шаренило на брегот на Данска

На источниот брег на Данска, во срцето на Копенхаген лежи слободниот град Кристијанија, комуна со свое ур...
Слобода и шаренило на брегот на Данска (фото)

23 Филмски локации кои треба да ги видите пред да умрете

Ако сте филмски фанатик можеби вашиот следен одмор треба да биде токму на локацијата каде се снимани ваши...
23 Филмски локации кои треба да ги видите пред да умрете (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com