ТУРИЗАМ

Запознајте се со атрактивната Будва

Плажата Могрен, во близина на Стариот Град поради ситниот песок, чистото море и сликовитата околина е едн...
Запознајте се со атрактивната Будва (фото)

Убавините на Трансилванија

Замислете да се разбудите со звуци на петли, мукање и тропкање на ѕвончиња, го отварате прозорот и ги гле...
Убавините на Трансилванија (фото)

Со Вардар Експрес во Лорет Дел Мар!

Неколку места кои треба да ги посетите во каталонската туристичка атракција на медитеранскиот брег Лорет ...
Со Вардар Експрес во Лорет Дел Мар! (фото)

5 необични места кои треба да ги посетите ова лето

Летото се ближи, а време е да почнете да го планирате своето патување. Ако не сте милионери, треба да заш...
5 необични места кои треба да ги посетите ова лето (фото)

Убавината и ужасот на вулканската ерупција во Чиле во видео со стоп кадри

Илјадници лица беа евакуирани од своите домови откако вулканот Калбуко во јужно Чиле еруптираше за прв па...
Убавината и ужасот на вулканската ерупција во Чиле во видео со стоп кадри  (фото)

Зошто треба да ја посетите Турција?

Гостопримлива, убава, богата со култура, модерна доволно за да се чувствувате удобно, а сепак традиционал...
Зошто треба да ја посетите Турција? (фото)

11 причини да ја посетите Будимпешта

Дали навистина ви треба некоја посебна причина за да ја посетите Будимпешта? Ви претставуваме барем 11...
11 причини да ја посетите Будимпешта (фото)

20 неверојатни нешта кои уште не сте ги виделе

Светот е магичен и никогаш нема да престане да не изненадува и фасцинира.
20 неверојатни нешта кои уште не сте ги виделе (фото)

Панорами кои ќе ви го одземат здивот

Запознајте ги најубавите места во светот од друг агол и уживајте во поглед од кој застанува здивот. Најуб...
Панорами кои ќе ви го одземат здивот (фото)

9 егзотични места кои можете да ги посетите без да станете од кревет

Нашиот свет преполн со неверојатни глетки, од природни чуда до епохални структури направени од човекот. С...
9 егзотични места кои можете да ги посетите без да станете од кревет (фото)

Градови во кои нема жива душа

Град на духови. Морничаво звучи помислата дека некој град кој некогаш одекнувал со живот, детски џагор и ...
Градови во кои нема жива душа (фото)

12 Мали начини да патувате повеќе

Често се залажуваме себеси дека патувањето подразбира одење на некоја далечна дестинација која ќе чини мн...
12 Мали начини да патувате повеќе (фото)

Пештера во која е скриен цел еден свет

Луѓето со векови ги истражуваат пештерите во азиските планини, а најголемата пештера скриена во длабоките...
Пештера во која е скриен цел еден свет (фото)

Експлозивен фестивал на пиротехника во Мексико

Заборавете на огнометите за Нова Година, она што деновиве се случува во Мексико ги надминува сите тие огн...
Експлозивен фестивал на пиротехника во Мексико (фото)

Неверојатни градови под вода

Сигурно сте слушнале за подводниот древен град Атлантида. Овој митски град прв пат е спомнат во Платонови...
Неверојатни градови под вода (фото)

Прославата на најголемата забава во Азија

Повеќе од билион луѓе во светот се подготвуваат да го прослават доаѓањето на Лунарната Нова Година - фест...
Прославата на најголемата забава во Азија (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com