ХРАНА

Коктел "Crime of Passion"

Самото име на коктелот ви кажува дека со консумирање на овој коктел вие ќе се чувствувате секси и страсно...
Коктел "Crime of Passion" (фото)

Bloody Mary, коктел против мамурлак

Bloody Mary е еден од најпознатите коктели во светот. Тој има специфичен вкус поради зачините кои се став...
Bloody Mary, коктел против мамурлак (фото)

Коктел афродизијак "All Mixed Up"

Никогаш не сме замислувале дека склоп на вакви пијалаци со додаток на босилек може да ја зголеми привлечн...
Коктел афродизијак "All Mixed Up" (фото)

White lady

Класичните коктели со текот на времето не изгубиле нималку од својот шарм. Напротив, тие ни се нам секога...
White lady (фото)

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Бруклинскиот мост на Миранда (Miranda's Brooklyn Bridge)

Ах, Миранда! Столбот, основата на ова четворочлено друштво кое секојдневно се соочува со различни ситуаци...
Коктели инспирирани од Сексот и градот: Бруклинскиот мост на Миранда (Miranda's Brooklyn Bridge) (фото)

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Орално задоволство (The Oral Pleasure)

Орално задоволство, или The Oral Pleasure, е коктел инспириран од моќта на нашите омилени карактери од се...
Коктели инспирирани од Сексот и градот: Орално задоволство (The Oral Pleasure) (фото)

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Близнаците на Шарлот (Charlotte's twin-set)

Во серијата на коктели инспирирани од карактерите од серијата Сексот и градот, на ред е да ви го претстав...
Коктели инспирирани од Сексот и градот: Близнаците на Шарлот (Charlotte's twin-set) (фото)

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Кери ми (Carry me)

Ако има нешто што девојките од Сексот и градот знаат како да го прават (освен да бркаат мажи и да се експ...
Коктели инспирирани од Сексот и градот: Кери ми (Carry me) (фото)

Бел Космополитен - White Cosmopolitan

Не постои жена која не е љубител на Космополитен коктелот. Тој не прави самоуверени, модерни и урбани. Но...
Бел Космополитен - White Cosmopolitan (фото)

White Russian

Прочитајте како да направите совршен White Russian коктел.
White Russian (фото)

Безалкохолен Bloody Mary коктел

Безалкохолниот Bloody Mary коктел е одличен поради своето антиоксидантско дејство, а Вива сокот од домати...
Безалкохолен Bloody Mary коктел (фото)

Sex on the Beach

Најдобриот, летен, освежувачки коктел!
Sex on the Beach (фото)

Зелен пијалак за убава кожа

Овој зелен пијалак на интензивен начин jа чисти кожата и ги храни нејзините клетки. Напитокот се пие свеж...
Зелен пијалак за убава кожа (фото)

Брокнс (Bronx cocktail)

Бронкс коктелот бил еден од најпознатите коктели во 1934. Тој бил на трето место,веднаш после Менхатан и ...
Брокнс (Bronx cocktail) (фото)

Чоколадни бомби

Ако сакате овој ден на вљубените да му покажете на вашиот најмил дека вашата љубов гори (буквално), может...
Чоколадни бомби (фото)

Коктел - A Smile

Во шејкер со три коцки мраз ставете водка, светол рум, cassis, џус од портокал и замрзната лимонада. Прот...
Коктел - A Smile (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com