ХРАНА

Рибни филети со кус-кус – 300 калории

Одберете филети од морска бела риба по вкус и пригответе го овој едноставен и вкусен рецепт. Состојките с...
Рибни филети со кус-кус – 300 калории (фото)

Нешто слатко – палачинка „Руссиа“

Едно е сигурно – без разлика на тоа како се вика и на кој вид припаѓа, дали е чоколадна, солена, шарена и...
Нешто слатко – палачинка „Руссиа“ (фото)

Салата со брокули и фета - 246 калории

За подготовка на преливот: пасирајте го лукот и солта во мал сад со обратната страна на лажицата. Додајте...
Салата со брокули и фета - 246 калории (фото)

Зачинети маслинки во фолија

Ви фали ли да грицкате нешто додека пиете алкохол? За маслинките одамна се знае дека се перфектна комбина...
Зачинети маслинки во фолија (фото)

Фритери од тиквички

Тиквичките се на секоја тезга на пазарот, а ние ве поттикнуваме да експериментирате со нив!
Фритери од тиквички (фото)

Рафаело бомбици

Многу вкусен рецепт, брз и лесен за подготовка. Сите состојки се мешаат и рачно се прават бомбици. Во сек...
Рафаело бомбици (фото)

Француски Космо - The French Cosmo

Еден од омилените женски коктели, софистициран и едноставен, но уникатен. Совршен за вечерите со пријател...
Француски Космо - The French Cosmo (фото)

Супа од карфиол

Растопете го путерот на тивок оган во длабок сад за готвење. Зеленчукот убаво измијте го и исецкајте го н...
Супа од карфиол (фото)

Есенски Скај Бар – нов Sky Sensual коктел

Кога времето ќе почне да се менува и ќе стане постудено, вистински момент е летните овошни коктели да се ...
Есенски Скај Бар – нов Sky Sensual коктел (фото)

Дали го пробавте најпознатиот руски специјалитет?

Ако некој детално ви ја раскаже постапката на правење пелимени, веројатно ќе речете дека тоа е премногу м...
Дали го пробавте најпознатиот руски специјалитет? (фото)

Слатко утринско рассонување

Појадокот е најважен оброк и како таков мора да содржи сè што на нашиот организам му е потребно нормално ...
Слатко утринско рассонување (фото)

Вашата доверба секогаш е на прво место

Издвоеноста од градската врева и мирната атмосфера преку ден овозможуваат нашите гости да се чувствуваат ...
Вашата доверба секогаш е на прво место (фото)

Најубавите сорти бело вино во „Скај Бар“

Виното слободно може да се смета за најстар производ на човештвото. Според некои извори, првите траги на ...
Најубавите сорти бело вино во „Скај Бар“ (фото)

Чоколадно бадемово млеко

Направете сами здраво, кремаво и вкусно домашно бадемово млеко со вкус на чоколадо. Рецептот е лесен за п...
Чоколадно бадемово млеко (фото)

Смуди со овошје и чоколадно млеко

Ако ги сакате здравите пијалаци, но истовремено сакате да се почестите со нешто чоколадно, пробајте го ов...
Смуди со овошје и чоколадно млеко (фото)

Здрав оброк во чаша

Секој ден започнете го со енергија. Она што е потребно е добра комбинација на најздравото од природата. П...
Здрав оброк во чаша (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com