ХРАНА

Розово смути за розов почеток на неделата

Едно јаболко на ден за здравје, меѓутоа за зрнестото овошје сега и научно е докажано дека е добро за мозо...
Розово смути за розов почеток на неделата (фото)

Whiskey Night во Скај Бар

Британскиот писател Киплинг рекол: „Виски не е пијалак, тоа е поглед на свет“. Виски е едно од најпопулар...
Whiskey Night во Скај Бар (фото)

5 здрави смути кои мора да ги пробате

Со сигурност можеме да потврдиме дека свеста кај луѓето за тоа како се хранат и од каде всушност доаѓа хр...
5 здрави смути кои мора да ги пробате (фото)

Смути пудинг - новиот идеален здрав појадок

Доколку практикувате смути за појадок, тогаш време е да испробате нешто ново! Смути пудингот е новиот поп...
Смути пудинг - новиот идеален здрав појадок (фото)

Поинакво разладување во Скај Бар

Кога ќе надвиснат високи температури, единствено што има смисла е да се бара климатизирана просторија, са...
Поинакво разладување во Скај Бар (фото)

ХИТ ЗА ОВА ЛЕТО - ПИЦА ЛУБЕНИЦА

Постојат толку многу видови пица и секој од нас има некоја што му е омилена. Меѓутоа, веруваме дека ќе се...
ХИТ ЗА ОВА ЛЕТО - ПИЦА ЛУБЕНИЦА (фото)

Вкусно и здраво смути за одличен почеток на летните денови

Летото само што започна, па затоа еве неколку идеи за подготовка на смути, кои не одземаат многу време, а...
Вкусно и здраво смути за одличен почеток на летните денови (фото)

Најнов тренд - сино вино

Сите знаеме дека црвено вино оди со црвено месо, бело вино оди со бело месо, а розе оди со било што. Но, ...
Најнов тренд - сино вино (фото)

Вкусни нискокалорични коктели лесни за подготовка

Петок е, топло е, време е за коктел! Ако одбегнувате коктели поради калориите кои ги содржат, не грижете ...
Вкусни нискокалорични коктели лесни за подготовка (фото)

5 интересни и лесни начини да уживате во вкусот на авокадото

Доколку сте љубител на ова неодоливо тропско овошје или сè уште не сте го пробале, еве неколку начини да ...
5 интересни и лесни начини да уживате во вкусот на авокадото (фото)

Леб со сирење и спанаќ

Ставете ги спанаќот и јогуртот во блендер и изблендирајте ги убаво. Изматете ги јајцата додека не станат ...
Леб со сирење и спанаќ (фото)

Освежувачки кафиња за ова лето

Сите обожаватели на кафето не можат да поминат ден без шолја од нивниот омилен напиток, како и за време н...
Освежувачки кафиња за ова лето (фото)

Крцкав колач со вишни и ф’стаци

Загрејте ја рерната на 180 степени. Ако користите замрзнати вишни, оставете ги на собна температура околу...
Крцкав колач со вишни и ф’стаци (фото)

Полнета зелена пиперка - 84 калории

Ви се јаде нешто вкусно, а нискокалорично? Полнетата зелена пиперка е совршеното решение за вас!
Полнета зелена пиперка - 84 калории (фото)

Ориз на шпански начин

Ако сте љубители на зачинетата храна, тогаш овој ориз ќе стане еден од вашите омилени јадења.
Ориз на шпански начин (фото)

14 рецепти за вода со овошје, кои можете да ги користите како замена за сокови

Едно од најважните нешта во летните денови е да пиете што повеќе течности. Но, водата знае да биде здодев...
14 рецепти за вода со овошје, кои можете да ги користите како замена за сокови (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com