ХРАНА

Вода со лимон за детоксикација

Пролетта е во полн ек, а летото е на прагот. Сите сакаме да изгледаме убаво и витко во претстојната сезон...
Вода со лимон за детоксикација (фото)

Чоколадна торта со јагоди

Загрејте ја рерната на 180 степени. Одберете две еднакви тави, намачкајте ги со путер и наросете брашно. ...
Чоколадна торта со јагоди (фото)

Медитерански лепчиња со сирење

Брашното ставете го во сад и додадете го прашокот за пециво. Потоа додадете ги и останатите состојки и ме...
Медитерански лепчиња со сирење (фото)

Печени палачинки со младо сирење

Со палачинки никогаш не можете да погрешите, а полнењето со младо сирење и прелив од павлака ќе им даде с...
Печени палачинки со младо сирење (фото)

Највкусните браунис

Растопете ½ шолја путер. Тргнете го путерот од оган и додадете го на шеќерот, јајцата и екстрактот од ван...
Највкусните браунис (фото)

Переци

Од горенаведените состојки се замесува тесто, се сука кора со дебелина од 2 цм и со калап во облик на пер...
Переци (фото)

Погача

Од горенаведените состојки се замесува изедначено тесто, се покрива и се остава да стаса околу 20 минути....
Погача (фото)

Фалафел

Наутот треба да се остави во вода да отстои преку ноќ, а потоа да се исцеди. Вака приготвениот наут ставе...
Фалафел (фото)

Колач со афион

Сите состојки треба добро да се измешаат. Смесата се истура во подмачкан и побрашнет правоаголен сад и се...
Колач со афион (фото)

Баварски переци

Во шолја со топла вода ставете го квасецот, шеќерот и солта, за да се создаде реакција. Квасецот додадете...
Баварски переци (фото)

Куглоф

Со миксер на поголема брзина се матат шеќерот, ванилиниот шеќер и јајцата додека не се добие пенеста маса...
Куглоф (фото)

Крофни

Од горенаведените состојки се замесува изедначено тесто, се покрива и се остава на топло околу 30 минути....
Крофни (фото)

Мини тортички

Јајцата и шеќерот се матат. Се додаваат останатите состојки по ред. Изматената смеса се истура на подмачк...
Мини тортички (фото)

Лахмаџун - турска пица

Лахмаџун, познат и како турска пица, е зачинето турско јадење сочинето од зачинета мешавина од телешко ме...
Лахмаџун - турска пица (фото)

Посни кокос кифлички

Од сите состојки замесете тесто, со тоа што ќе додадете вода онолку колку што ќе ви биде потребно за да д...
Посни кокос кифлички (фото)

Млечна кифла

Состојките се ставаат во сад и се замесуваат убаво додека да се добие изедначено меко тесто, кое се покри...
Млечна кифла (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com