ХРАНА

Солени сусам бомбици

Од горенаведените состојки се замесува тесто, се прават топчиња, кои најпрво се валкаат во предходно напр...
Солени сусам бомбици (фото)

Медени срца

Медот, шеќерот и маргаринот се загреваат на средна температура сè додека целосно не се стопат. Смесата се...
Медени срца (фото)

Посни солени грицки со сончоглед и сусам

Од сите состојки се замесува тесто кое се меси сè додека не се добие убава хомогена смеса. Потоа, со помо...
Посни солени грицки со сончоглед и сусам (фото)

Мохито со боровинки

Петок е, времето се стоплува, време е за освежително мохито со боровинки!
Мохито со боровинки (фото)

Мартини со бело чоколадо и јагоди

Вчера беше Националниот ден на коктелите, а денес е петок, па зошто да не се почестите со висока чаша мар...
Мартини со бело чоколадо и јагоди (фото)

Фрапе од лешници и ореви

Совршен пијалак кој се подготвува за само 15 минути, а неговиот богат и интензивен вкус ќе ги задоволи и ...
Фрапе од лешници и ореви (фото)

Мимозa од јагоди и грејпфрут

Дали сте расположени за нешто слатко и освежително? Тогаш го имаме совршениот коктел за вас - има убав из...
Мимозa од јагоди и грејпфрут (фото)

Здрав сок од моркови и домати

Оваа портокалова комбинација се ве израдува со својата ведра боја и ќе ве наполни со витамини.
Здрав сок од моркови и домати (фото)

Слатки бомбици со урми и авокадо

Дали ви паднало на памет дека можете да го користите авокадото во подготовка на десерти? Пробајте, ќе бид...
Слатки бомбици со урми и авокадо (фото)

Салата со печурки и киноа

Топла салата полна со здрави состојки - печурки, киноа, спанаќ, козјо сирење и ореви, со дресинг од мед и...
Салата со печурки и киноа (фото)

Направете сладок коктел со Нутела!

Дали сте обожавател на алкохолни пијалаци и Нутела? Тогаш ја најдовме совршената комбинација за вас!
Направете сладок коктел со Нутела! (фото)

Десерт во саксија за цвеќе

Овој Ден на жената, наместо цвеќе подарете колач во сакција.
Десерт во саксија за цвеќе (фото)

3 смути со три состојки

Многу луѓе сакаат смути, но не секогаш имаат волја да ги подготвуваат. Но што ако ви требаат само три сос...
3 смути со три состојки (фото)

Француско пециво со сирење

Кажете му bonjour на вашето ново омилено пециво.
Француско пециво со сирење (фото)

Печена капоната

Капоната е сицилијански рецепт со модри патлиџани, кој вообичаено се служи како предјадење. Постојат разл...
Печена капоната (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com