ХРАНА

Леб од банана

Нема веќе фрлање на поцрнетите банани, искористете ги за да направите вкусен банана леб.
Леб од банана (фото)

Фетучини со пилешко и сино сирење

Уживајте во овој едноставен рецепт кој често се наоѓа на италијанските трпези.
Фетучини со пилешко и сино сирење (фото)

Уметност од домашна паста

Храната и уметноста одат рака под рака, а Luca Donofrio го докажува тоа со своите креации од кои сигурно ...
Уметност од домашна паста (фото)

Прстени од јаболко со цимет

Барате нов начин за да ги изненадите вашите блиски? Прстените од јаболко со цимет се совршена слатко крцк...
Прстени од јаболко со цимет (фото)

Брилијантен начин да направите торта во облик на срце!

Искористете го трикот да го изненадите партнерот за Денот на вљубените!
Брилијантен начин да направите торта во облик на срце! (фото)

Ло меин нудли со зеленчук

Ако сакате да зготвите нешто за само 15 минути, Ло меин нудлите со зеленчук се одлична здрава и вкусна оп...
Ло меин нудли со зеленчук (фото)

Медењаци

Вкусни колачи се совршени за ладното време! Вистинско задоволство за грицкање наутро со кафе, или навечер...
Медењаци (фото)

Брускети со димен лосос - 140 калории

Идеална вкусна закуска, за здрава ужина и за разни забави и прослави.
Брускети со димен лосос - 140 калории (фото)

Брзи и лесни овошно-јаткасти купови

Има нешто чудесно вкусно во комбинациите со бела чоколада и сушено овошје! Во тоа ќе се уверите и самите ...
Брзи и лесни овошно-јаткасти купови (фото)

Печен карфиол со куркума

Ако сте во потрага по здрава, топла и лесна ужина, тогаш овој специјалитет е вистинскиот избор за вас. Зд...
Печен карфиол со куркума (фото)

Пате печурки и ореви

Богато, кремаво, и изненадувачки лесно за правење. Можете да го користите како намаз за сендвичи или како...
Пате печурки и ореви (фото)

Француско топло чоколадо

Најдекадентното топло темно чоколадо кое може да се најде во париските кафулиња. Интензивно богат, апсолу...
Француско топло чоколадо (фото)

Капоната сицилијана: модар патлиџан на сицилијански начин

Капоната е слатко и кисело предјадење за кое навистина е постои стандарден рецепт. Се прави од комбинациј...
Капоната сицилијана: модар патлиџан на сицилијански начин (фото)

Топол рум коктел

Овој топол коктел е вистински мелем за студените зимски денови. Путерот му дава фина текстура, а зачините...
Топол рум коктел (фото)

Колач со јаболки и ореви

За оние кои немаат немаат многу време, а сакаат домашни вкусни десерти, овој сочен колач со јаболки и оре...
Колач со јаболки и ореви (фото)

Како да одберете чаша за вино

Постојат различни чаши за вино - за бели вина, шампањ, бордо... Нивниот елегантен облик не се јавил како ...
Како да одберете чаша за вино (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com