ХРАНА

Еспресо колач со бисквит кора

Одлична комбинација на кафе и чоколадо со крцкаво бисквит тесто.
Еспресо колач со бисквит кора (фото)

Тајните на чоколадната глазура

Глазура е оној тенок стаклест слој со кој се прелеваат керамичките производи, но и колачи. Во преносно зн...
Тајните на чоколадната глазура (фото)

7 причини зошто треба да пиете топол напиток од ѓумбир

Пробајте го овој вкусен топол пијалак од ѓумбир, кој ќе ви помогне да им се спротиставите на врнежливите ...
7 причини зошто треба да пиете топол напиток од ѓумбир (фото)

14 начини да претворите компир во нешто вкусно

Колку пати сте погледнале во кујна и сте си помислиле „нема ништо, само компири“? Тоа е и повеќе од довол...
14 начини да претворите компир во нешто вкусно (фото)

Пијалак за поттикнување на варењето

Како ја ослободите енергијата која е заробена во вашето тело? Со овој пијалак ќе блеснете одвнатре, а та...
Пијалак за поттикнување на варењето (фото)

Кроасани со Нутела со три состојки

На секој од тријаголниците ставете една лажичка Нутела и размачкајте ја на тестото, оставајќи малку на кр...
Кроасани со Нутела со три состојки (фото)

Пржен ориз со зеленчук

Научете како да правите пржен ориз со овој класичен рецепт. Слободно можете да додадете парчиња месо, рак...
Пржен ориз со зеленчук (фото)

Црвено зелена супа

Спој на интересни вкусови во само една чинија.
Црвено зелена супа (фото)

Смути од тиква за појадок

Кремаво, вкусно, слатко, лесно за подготовка и одличен начин да го почнете денот.
Смути од тиква за појадок (фото)

Печен компир пире

Овој интересен рецепт, освен што е вкусен, може да се приготвува и еден, па дури и двa дена порано. Сваре...
Печен компир пире (фото)

Печурки полнети со спанаќ

На ладно маслиново масло, на среден оган ставете го лукот, а потоа пропржете го и кромидот. Потоа додадет...
Печурки полнети со спанаќ (фото)

Магична ванила торта

Магичните торти се прават од едноставни состојки како јајца, шеќер, брашно, путер и млеко. Па ќе се запра...
Магична ванила торта (фото)

Апсолутен стрес

Еден коктел е доволен за да се ослободите од секаков стрес.
Апсолутен стрес (фото)

Бурито со кајгана - 259 калории

Доколку сакате нискокалоричен појадок или ужинка, ова бурито е вистинскиот избор. Содржи доволно белковин...
Бурито со кајгана - 259 калории (фото)

Зеленчук со пире

Сварете го компирот и направете пире. Модриот патлиџан исечете го на кругови, почекајте да му се исцеди в...
Зеленчук со пире (фото)

Колач со овошје

Помешајте ги брашното, гризот и шеќерот и поделете ги на три дела (по 250 г). Во кружна тава која претход...
Колач со овошје (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com