ХРАНА

Сечена вотка со лимон и боровница

Ставете ги сите состојки во шејкер. Промешајте ги убаво и потоа преточете ги во висока чаша. Дополнете ја...
Сечена вотка со лимон и боровница (фото)

Печен компир со кромид и козјо сирење - 446 калории

Ако внимавате на вашата линија, а исто така и на вашиот џеб, еве еден рецепт кој е нискокалоричен и за не...
Печен компир со кромид и козјо сирење - 446 калории (фото)

Како да направите цртеж на пената од кафето

Со малку труд и фантазијата направете мало уметничко дело од вашето кафе и израдувајте се себеси и блиски...
Како да направите цртеж на пената од кафето (фото)

Есенска салата со јаболка и ореви

Крцкави јаболка, сушени брусници, фета сирење и ореви, свежи есенски состојки за вашата нова омилена сала...
Есенска салата со јаболка и ореви (фото)

Како совршено да испечете костени во рерна?

Есента пристигна, а со неа и сезоната на костени. Можете да ги правите печени, варени, да направите пире,...
Како совршено да испечете костени во рерна? (фото)

Чоколаден чиа пудинг со урми

Комбинацијата во овој чоколаден пудинг комбинира две одлични намирници, чиа семе и урми, има голема нутри...
Чоколаден чиа пудинг со урми (фото)

Лесен карамела сос

Овој лесен карамела сос можете да го сервирате со сладолед, со печени јаболка или пак да го додадете на в...
Лесен карамела сос (фото)

Табуле - 270 калории

Табуле е традиционално арапско јадење кое се служи како „мезе“. Има освежувачки вкус и е одлична нискокал...
Табуле - 270 калории (фото)

Песто од босилек

Пестото од босилек е еден од наједноставните намази кои можете да ги подготвите, за чија подготовка нема ...
Песто од босилек (фото)

Пилешко во сос од кајсија - 252 калории

Ставете ги пилешките гради помеѓу 2 парчиња фолија. Со сукало или чекан за месо истенчете ги до дебелина ...
Пилешко во сос од кајсија - 252 калории (фото)

Лазањи со песто

Ставете ги парчињата пармезан во блендер, и кога ќе добиете еднаква смеса додадете ги босилокот, лукот и ...
Лазањи со песто (фото)

Бродчиња од тиквички со просо

Во длабок сад за готвење ставете ги водата и лукот, и оставете да зоврие. Потоа додадете го просото и ког...
Бродчиња од тиквички со просо (фото)

Мартини со кафе и чоколадо

Ви претставуваме рецепт за мартини со кафе и чоколадо, совршен за зимските денови и празниците кои се наб...
Мартини со кафе и чоколадо (фото)

Макарони со пилешко и аспарагус

Ставете големо тенџере со вода на оган да врие. Посолете ја водата, а потоа ставете ги макароните и варет...
Макарони со пилешко и аспарагус (фото)

Салата со грав и зелена боранија

Измешајте ги маслото, јаболковиот оцет, шеќерот, лукот во прав, сол и мелениот црн пипер во еден помал са...
Салата со грав и зелена боранија (фото)

Кајгана со спанаќ - лесен и вкусен доручек

Сета оваа смеса, ставете ја во тавата во која претходно ставивте масло и оставете да се пече околу 30 мин...
Кајгана со спанаќ - лесен и вкусен доручек (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com