ХРАНА

Шпагети со туна во црвен сос

Туната е здрава храна која му овозможува на организмот омега-3 масни киселини како и други хранливи матер...
Шпагети со туна во црвен сос (фото)

Нискокалорични закуски: Двојно печени мини компири со сирење - 100 калории

Кога ке помислиме на Ирска храна, прво нешто што ни доаѓа на памет се компирите и сирењето. Ова предјадењ...
Нискокалорични закуски: Двојно печени мини компири со сирење - 100 калории (фото)

Спанаќ со ореви и суво грозје

Во време кога се шират многу вируси, спанаќот може да ви послужи како одбранбен штит. Богат со витамини, ...
Спанаќ со ореви и суво грозје (фото)

Тиквички во фолија

Едноставен и вкусен рецепт со кој ќе го победите гладот меѓу оброците!
Тиквички во фолија (фото)

Роловани урми во пршута

Шест состојки се потребни за подготовка на овој рецепт, и неверојатно малку време. Во нашето искуство, на...
Роловани урми во пршута (фото)

Салата со авокадо и спанаќ - 200 калории

Оваа здрава салата е се' што ви треба оваа есен за да бидете здрави, и веруваме дека ќе ви се допадне.
Салата со авокадо и спанаќ - 200 калории (фото)

4 неверојатно добри банана сплит варијации

Познатиот десерт како појадок или ужина, за ваше уживање!
4 неверојатно добри банана сплит варијации (фото)

Како да исечкате кромид како професионалец

Најдобриот начин да ги избегнете солзите додека сечкате кромид е да го минимизирате времето на сечкање. П...
Како да исечкате кромид како професионалец (фото)

Домашен џем од нане

Со атрактивен изглед и неодолива арома овој домашен џем од нане бргу може да стане вашиот омилен сладок н...
Домашен џем од нане (фото)

Генијален трик за правење свеж сок од лубеница

Сокот од лубеница може да биде совршен освежувачки пијалак за овие топли летни денови. Но дали знаевте де...
Генијален трик за правење свеж сок од лубеница (фото)

Мохито овошна салата

Исечкајте го овошјето, и потоа заедно со нането додадете го во голем сад. Измешајте го сокот од лимета со...
Мохито овошна салата (фото)

Свежа салата со киноа

Богата е со влакна, железо и витамин Ц, па не е ни чудо што актерката Џенифер Анистон високо ја препорачу...
Свежа салата со киноа (фото)

Ладно „топло“ чоколадо со карамела

„Топлото“ чоколадо ќе биде вашиот омилен замрзнат летен пијалак. Во комбинација со карамела и чоколадни п...
Ладно „топло“ чоколадо со карамела (фото)

Како да препознаете совршено созреано авокадо?

Авокадото, кое некогаш беше егзотично за нашата кујна, сега се повеќе се користи во домаќинствата. Сепак ...
Како да препознаете совршено созреано авокадо? (фото)

Здрави овесни колачи

Крцкави на краевите, меки во средина, колачите со овезни снегулки има одличен вкус и текстура во само еде...
Здрави овесни колачи (фото)

Едноставен освежителен шејк со сок од боровинки

Уживајте во еден малку поразличен вкус.
Едноставен освежителен шејк со сок од боровинки (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com