ХРАНА

Паста со пржени тиквички

Во сад ставете вода со сол да зоврие. Додека чекате водата да зоврие во тава за пржење додадете го маслот...
Паста со пржени тиквички (фото)

Сладолед со цимет и јаболка

Лесен за подготовка, со него можете да се разладувате во топлите денови или да го служите со пита од јабо...
Сладолед со цимет и јаболка (фото)

Модер патлиџан со мисиркино месо

Служете ги како топло предјадење, или главно јадење со зелена салата и чаша оладено бело вино.
Модер патлиџан со мисиркино месо (фото)

Коктел: Bocce Ball

Освежете се во овие топли денови со овој лесен коктел.
Коктел: Bocce Ball (фото)

Американска пита со праски

За да го направите филот излупете ги и исечкајте на парчиња праските, а потоа додадете им сок од 1 лимон ...
Американска пита со праски (фото)

Освежувачки летен пијалак со сезонско овошје

Измијте ги малини/капините, исечкајте го остатокот од овошјето и ставете го во бокал со три литри вода. О...
Освежувачки летен пијалак со сезонско овошје (фото)

Салца со фета сирење

Користете го овој рецепт како повеќе како водич. Изборот на зачини можете да го направи сами според вашио...
Салца со фета сирење (фото)

3 водени сладоледи кои можете да ги направите сами

Водени сладолети се одличен летер десерт. Тие се едноставни но вкусни, а комбинациите на вкусови се бескр...
3 водени сладоледи кои можете да ги направите сами (фото)

Брза пита со тиквици и сирење

Направете ја десетина минути, испечете и послужете со ладен јогурт.
Брза пита со тиквици и сирење (фото)

3 освежувачки ледени чаеви

Одличен начин да се разладите ова лето.
3 освежувачки ледени чаеви (фото)

Овошна кожа од јагоди

Нешто што можете да го направите оваа година додека има свежи јагоди на пазарите е овошна кожа, или како ...
Овошна кожа од јагоди (фото)

Сос од спанаќ, лук и маслинки

Ароматичен, хранлив и вкусен сос кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси с...
Сос од спанаќ, лук и маслинки (фото)

Најлесен начин да направите домашен сладолед

Сладолед само со две состојки, звучи добро зар не?
Најлесен начин да направите домашен сладолед (фото)

Pineapple breeze

Освежителен како благ летен ветер.
Pineapple breeze (фото)

4 супер трикови со Нутела за уште поголемо уживање

Ако сте едни од оние кои овој декадентен крем го јадат со лажичка директно од теглата или пак само го мач...
4 супер трикови со Нутела за уште поголемо уживање (фото)

Видови на тестенини и со што можете да ги служите

Како да ја одберете вистинската тестенина за вашиот следен оброк? Најдобро е да се водите според јадењето...
Видови на тестенини и со што можете да ги служите (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com