ХРАНА

Двобојно смути

Здрав појадок или ужина полн со витамини и протеини.
Двобојно смути (фото)

Кинески палачинки со млад кромид

Најпрво замесете тесто со брашното, водата и солта. Месете го тестото се додека не стане свиленкасто, а д...
Кинески палачинки со млад кромид (фото)

Медитеранска компир салата - 111 калории

Загрејте масло во тава, а потоа додадете го кромидот и оставете го да омекне. Додадете ги лукот и оригано...
Медитеранска компир салата - 111 калории (фото)

Торта со три вида чоколадо

Едноставна, вкусна и без печење!
Торта со три вида чоколадо (фото)

Фокача со зачини

Фокача е италијанско лепче, слично на пицата кое најчесто се подготвува со зачини и маслиново масло, но п...
Фокача со зачини (фото)

Митови за алкохолот во кои веројатно верувате

За најголемиот „социјален лубрикант“ на денешницата постојат многу распространети митови и теории кои не ...
Митови за алкохолот во кои веројатно верувате (фото)

Салата со ротквици и зачински билки - 92 калории

Ротквиците се вистински витамински бомби. Освен што се вкусни, полни се и со витамини и минерали.
Салата со ротквици и зачински билки - 92 калории (фото)

3 фори со мраз кои можете да ги направите за поголемо освежување

Летото се наближува, а коцките мраз стануваат неопходен дел од освежувачките пијалаци. Зошто да не воведе...
3 фори со мраз кои можете да ги направите за поголемо освежување (фото)

Моќен пијалак против пролетниот умор

Овој природен и здрав пијалак ќе ви ја даде потребната енергија за да го започнете денот здраво.
Моќен пијалак против пролетниот умор (фото)

Брз капучино колач со кекси

Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете ја слатката павлака и повторно матете за да добиете цврст фил. П...
Брз капучино колач со кекси (фото)

Коктел Мимоза

Освежителен коктел со пенливо вино и сок од портокал.
Коктел Мимоза (фото)

Корпички од јаболка во облик на роза

Вкусен десерт кој ќе ги натера вашите гости да си ги излижат прстите и да побараат репете.
Корпички од јаболка во облик на роза (фото)

Колач од мандарини со печени лешници

Освежувачките мандарини најчесто ги јадеме без додатна подготовка. Во овој колач нивниот единствен вкус д...
Колач од мандарини со печени лешници (фото)

Коктел Амбасадор

Освежете се со сладок коктел со база на текила и овошен вкус на портокал.
Коктел Амбасадор (фото)

12 Идеи за креативен појадок кој ќе ви ја подигне енергијата

Колку пати сте чуле декa појадокот е најважниот оброк во денот? <br />Тој е првата храна која ја в...
12 Идеи за креативен појадок кој ќе ви ја подигне енергијата (фото)

Домашен сируп од коприва

Овој сируп од коприва се смета за универзален еликсир за чистење и јакнење на крвта, природно средство ко...
Домашен сируп од коприва (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com