ХРАНА

Што се подразбира под нормално јадење?

Дали се чувствувате како храната да ви е постојано во мислите? Дали сте постојано на некоја диета и посто...
Што се подразбира под нормално јадење? (фото)

Бургери од сладок компир и киноа

Превкусна и интересна комбинација на состојки за изненадување на најмилите дома! Засукајте ги ракавите и ...
Бургери од сладок компир и киноа (фото)

Високо протеинско смути од банана и путер од кикиритки

Здравствени придобивки: путерот од кикирики е богат со протеини и влакна и содржи здрави масти.
Високо протеинско смути од банана и путер од кикиритки (фото)

Бомбици од путер од бадеми

Здрави, вкусни и лесни за подготовка, изненадете ги вашите најмили со овие слатки бомбици за секој ден!
Бомбици од путер од бадеми (фото)

Печени пица тиквички

Исечкајте ги тиквичките на крукчиња. Наредете ги во тава за пржење која претходно сте ја премачкале со ма...
Печени пица тиквички (фото)

Мрсната риба како еликсир на младоста

Потрагата по тоа да се погледнете и да се чувствувате помлади е вечна, со цела низа козметички производи ...
Мрсната риба како еликсир на младоста (фото)

Омилениот рецепт од книгата на Меган Маркл

Меган напиша предговор од три страници за нејзината кулинарска книга, во која го раскажува нејзиниот одно...
Омилениот рецепт од книгата на Меган Маркл (фото)

9 работи кои се дозволени да ги јадеме пред спиење

Ако сѐ уште не сте подготвени да јадете здрава храна, едноставно можете да престанете да јадете храна кој...
9 работи кои се дозволени да ги јадеме пред спиење (фото)

Брза пита со спанаќ и ореви

Одличен избор за слободно попладне или кога немате време да готвите долго време, а сте расположени за лес...
Брза пита со спанаќ и ореви (фото)

Крем супа со праз и компир со крутони од палента и ореви

Одлична супа за претстојните ладни денови... праз и компири, со крцкави крутони од палента и ореви и крем...
Крем супа со праз и компир со крутони од палента и ореви (фото)

Што е антивоспалителна исхрана и дали е добра за вас?

Воспалението обично е предизвикано од лош животен стил.
Што е антивоспалителна исхрана и дали е добра за вас? (фото)

3 пијалаци кои дамите ги обожаваат

Дали и вие некој од овие три пијалаци го сметате за вашиот омилен?
3 пијалаци кои дамите ги обожаваат (фото)

Кајгана - кралски појадок

Ставете ги јајцата во длабок сад и мешајте се додека белките и жолчките не се соединат. Додадете млеко, ц...
Кајгана - кралски појадок (фото)

Пијалак за освежување и убивање на гладoт

Овој пијалак ќе ве обезбеди со железо, влакна, калиум, магнезиум, фолна киселина и витамини А, Б1, Б6, со...
Пијалак за освежување и убивање на гладoт (фото)

Едноставно и вкусно тофи

Во тава за готвење ставете ги путерот, шеќерот и солта. Гответе на средна јачина додека путерот не се рас...
Едноставно и вкусно тофи (фото)

Калифорниски вегетаријански сендвич

Помешајте ги мајонезот, лукот и сокот од лимон во сад и оставете ги во фрижидер додека ги подготвувате и ...
Калифорниски вегетаријански сендвич (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com