ХРАНА

Паста со песто и домати - 240 калории

Загрејте тава на среден оган, и додадете маслиново масло и лук. Мешајте околу 30 секунди и потоа додадете...
Паста со песто и домати - 240 калории (фото)

Најдобриот коктел со розе вино

Коктел кој сигурно ќе ви се допадне.
Најдобриот коктел со розе вино (фото)

Зелено смути со авокадо

Искористете ја пролетта за да воведете здрави промени во исхраната.
Зелено смути со авокадо (фото)

Кошнички од лиснато тесто

За да го направите филот изматете ги јајцата и заедно со густинот, шеќерот и ванилата сварете ги во млеко...
Кошнички од лиснато тесто (фото)

Потпечен спанаќ со домати и јајца

Избланширајте го спанаќот, ставајќи го во зовриена вода една минута. Потоа исцедете го најдобро што может...
Потпечен спанаќ со домати и јајца (фото)

Гарибалди

Класичен италијански аперитив.
Гарибалди (фото)

Печено пилешко со домати - 190 калории

Брз и лесен рецепт за печено пилешко малку зачинeто и малку калории.
Печено пилешко со домати - 190 калории (фото)

Самоси

Самосите се совршен чаат, или индиска закуска. Ова триаголнесто пециво се прави со различни полнења, веге...
Самоси (фото)

Совршениот коктел за водолии

Кога станува збор за водолиите, тие се воглавно луѓе кои сакаат да експериментираат и да пробуваат нови в...
Совршениот коктел за водолии (фото)

Чипс од банана - 148 калории

Кога ви е потребна енергија пред вежбање, бананата е еден од најдобрите избори затоа што лесно се вари. Н...
Чипс од банана - 148 калории (фото)

Палачинки од само две состојки

Подготовката на вкусниот десерт никогаш не била поедноставна.
Палачинки од само две состојки (фото)

Пилешки гради Киев

Пилешко полнето со путер со лукче, а потоа похувано во лебни трошки - знаете дека ќе биде добро.
Пилешки гради Киев (фото)

Скандалозниот рецепт на Џек Вајт за гвакамоле совршен за љубители на авокадо

Откако минатата седмица студентскиот весник на Универзитетот на Оклахома го објави рајдерот на Џек Вајт, ...
Скандалозниот рецепт на Џек Вајт за гвакамоле совршен за љубители на авокадо (фото)

Кафе пијалаци од сите агли на светот

Почнете го денот со вкусно кафе! Искористете некоја од овие идеи и на правете си мало вкусно патување во ...
Кафе пијалаци од сите агли на светот (фото)

Ирско кафе

Рецептот е едноставен, но состојките треба внимателно да се приготват. Шлагот не треба да биде премногу и...
Ирско кафе (фото)

Пржен карфиол со зеленчук - 100 калории

Oвој рецепт е совршена основа за да научите како на подготвувате пржен карфиол. Можете да го модифицирате...
Пржен карфиол со зеленчук - 100 калории (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com