ХРАНА

Превртена чоколадна торта без печење

Нема печење, само уживање!
Превртена чоколадна торта без печење (фото)

Водич за користење на зачини

Што ги прави зачините толку возбудливи? Да искористиме аналогија од уметноста. Вие како готвач сте уметни...
Водич за користење на зачини (фото)

Црна магија

Во ниска чаша ставете неколку коцки мраз. Додадете ја водката и дополнете ја чашата со Вива сок од боровн...
Црна магија (фото)

Зимски сон

Една чаша од овој коктел е доволна за да ве стoпли во зимските ладни денови.
Зимски сон (фото)

Домашен путер од кикирики

Домашниот путер од кикирики е одлична алтернатива на оној кој можете да го најдете во супер маркетите и с...
Домашен путер од кикирики (фото)

Ракчиња - деликатес од морските длабочини

Ракчињата се исклучително хранлив деликатес од морските длабочини кој изобилува со цинк, јод и селен. Тие...
Ракчиња - деликатес од морските длабочини (фото)

Како да направите лебед од јаболко?

Ова е една од оние работи кои никогаш не ви паднало на памет дека сакате да ја направите, но кога еднаш ќ...
Како да направите лебед од јаболко? (фото)

Салата со печурки и леќа

Најпрво сварете ја леќата. Ставете ги леќата и водата во тава за готвење и оставете да зовријат, а потоа ...
Салата со печурки и леќа (фото)

Сируп против кашлица од ловоров лист

Овој сируп е толку вкусен што можете да го пиете и за уживање. Ловорот има специфичен вкус кој дава нишка...
Сируп против кашлица од ловоров лист (фото)

Зеленчук со ромеско сос и поширани јајца

Ромеско сосот традиционално се подготвува со пиперки, бадеми, лук и маслиново масло, но во овој рецепт им...
Зеленчук со ромеско сос и поширани јајца (фото)

Супа од тиква со јаболка и сланина

Искористете ги сезонските состојки и стоплете се со вкусна супа од тиква.
Супа од тиква со јаболка и сланина (фото)

Далматински рафиоли

Рафиолите се стари далматински колачи кои некогаш се подготвувале за празниците. Сега можете да ја искори...
Далматински рафиоли (фото)

Пире со лук и зачински тревки - 212 калории

Направете здраво и нискокалорично пире со додавање на нискомаслена павкала на путер и млеко. За повеќе вк...
Пире со лук и зачински тревки - 212 калории (фото)

Топол алкохолен коктел Калиентито

Надвор а ладно, а вие можете да се стоплите со вкусно и топло калиентито. Можете го сервирате во вашата о...
Топол алкохолен коктел Калиентито (фото)

Зимски сируп против сите грижи

Оваа зима наместо веднаш да почнете да пиете различни лекови против симптомите на зимските настинки и вир...
Зимски сируп против сите грижи (фото)

Новогодишни декорации кои можете да ги јадете

Лесни за подготовка, прелиени со чоколадо, овие вкусни декорации можат да бидат фантастичен подарок за ва...
Новогодишни декорации кои можете да ги јадете (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com