ХРАНА

Нудли со ракчиња и слатко лут сос - 300 калории

Во еден сад измешајте ги оцетот, медот, чилито и соја сосот. Мешајте убаво за да се соедини смесата. Став...
Нудли со ракчиња и слатко лут сос - 300 калории (фото)

Кој е омилениот коктел на Calvin Klein?

Келвин Клајн е еден од најпочитуваните американски дизајнери познат по неговите прекрасни силуети, повто...
Кој е омилениот коктел на Calvin Klein? (фото)

Рум бомбици

Мирисот на рум потсетува на топлината на домот во зима и на божиќни колачиња. Никогаш не е прерано за бож...
Рум бомбици (фото)

Како да зготвите совршен бифтек?

Ништо не е подобро од големо парче месо со коска, со драматичен изглед и богат вкус. Но треба и да знаете...
Како да зготвите совршен бифтек? (фото)

Цезар тестенини со пилешко

Сварете ги тестенините и испржете го месото на стопен путер. Во голем сад за салата ставете ги марулата и...
Цезар тестенини со пилешко (фото)

Пицадиља - пица со тортиљи

Кому и да му паднал овој вкусен рецепт на памет е гениj. Пицата е како Битлси на храната. Сите сакаат пар...
Пицадиља - пица со тортиљи (фото)

Чоколаден колач со алкохол и кафе

Можете ли да замислите подобар зимски десерт?
Чоколаден колач со алкохол и кафе (фото)

Одиме на Марс

Можеби нема да се претворите во марсовци, но сигурно ќе се чувствувате како да го пиете најпопуларниот ко...
Одиме на Марс (фото)

Есенски коктел

Есента е најразнобојното годишно време, па направете коктел кој ќе ве потсетува на бојата на дрвјата и ли...
Есенски коктел (фото)

Коктел - Absolute Stress

Ослободете се од стресот со овој фантастичен пијалок и загрејте се за вечерта која ви претстои.
Коктел - Absolute Stress (фото)

Сок од брокула

Нејзиното височество, брокулата, штити од рак, го регулира крвниот притисок, го зајакнува имунитетот и е ...
Сок од брокула (фото)

Бурито со црн грав

Овие бурита се толку добри што ќе сакате да ги јадете секој ден.
Бурито со црн грав (фото)

Пате од пилешки џигер

Класичен рецепт за богата закуска.
Пате од пилешки џигер (фото)

Хумус на 13 начини

Класичен, грчки или италијански, постапката е иста, а различните варијанти го прават вкусот само подобар....
Хумус на 13 начини (фото)

Совршен начин да наточите пиво

Пивото е најпознатиот алкохол во светот и трета најпозната течност воопшто - по водата и чајот. Некому му...
Совршен начин да наточите пиво (фото)

Направете сами домашен сенф

Освен вкусен рецепт кој можете да го направите сами, домашниот сенф може да биде и совршен подарок спакув...
Направете сами домашен сенф (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com