ХРАНА

Најдобрите рецепти за лимонада

Лимонадата е супер пијалак за сите годишни времиња. Кога сакате да се освежите, нема ништо подобро од лим...
Најдобрите рецепти за лимонада (фото)

Италијански чиз кејк

Богатиот, кремав и апсолутно вкусен италијански чизкејк на девојките од MissyOnion е совршен десерт.
Италијански чиз кејк (фото)

Како да направите домашна паста?

Денес во Италијанското мени постојат повеќе од 300 видови на тестенини кои потекнуваат од два типа. Pasta...
Како да направите домашна паста? (фото)

Бешамел aла Missy Onion

Бешамел сосот е еден од четирите основни сосови во француската кујна попознати како “meres” или “mother ...
Бешамел aла Missy Onion (фото)

Бора Бора - безалкохолен витамински коктел

Доаѓаат ладни денови, па затоа е многу важно да внесете малку витамини во вас. Безалкохолниот коктел Бора...
Бора Бора - безалкохолен витамински коктел (фото)

Овошен освежителен коктел

Во висока чаша ставете коцки мраз. Додадете го мартинито и сите останати Вива сокови. Соковите дозирајте ...
Овошен освежителен коктел (фото)

Коктел - Brazilian Bitch

Освежувачки коктел кој е одличен кога сакате да ги освоите машките срца.
Коктел - Brazilian Bitch (фото)

Хипнотичко смути со какао, банана и путер од кикирики

Во последно време во светот какаото добива се поголемо внимание. За неговите здравствени придобивки се пи...
Хипнотичко смути со какао, банана и путер од кикирики (фото)

Коктел - Fancy Nancy

Коктел за сите Фенси девојки!
Коктел - Fancy Nancy (фото)

Нискокалорична супа од тиквици

Овие денови исто како да не е лето - врне дожд и температурите се ниски. Сите овие услови наведуваат на с...
Нискокалорична супа од тиквици (фото)

3 здрави пијалаци со цвекло

Сокот од цвекло нуди бројни здравствени придобивки, меѓу кој ја подобрува вашата стамина, го подобрува пр...
3 здрави пијалаци со цвекло (фото)

Бакнеж за добра ноќ

Ако немате момче, ова е совршената замена за бакнеж за добра ноќ.
Бакнеж за добра ноќ (фото)

Како реагираат луѓето кои одгледуваат какао, а не знаат каков вкус има чоколадото?

Чоколадо. Без разлика во каква форма, или со каков вкус, е љубов која што ја делиме сите. Јадеме чоколадо...
Како реагираат луѓето кои одгледуваат какао, а не знаат каков вкус има чоколадото? (фото)

Летни коктели со пиво

Коктелите со пиво ги бие лош глас, а тоа дефинитивно треба да се смени. Пробајте ги овие рецепти и искусе...
Летни коктели со пиво (фото)

Мали замрзнати рецептчиња

Калапот за мраз е одличен на правење мини десерти, замрзнување тревки за нивна подоцнежна употреба и прав...
Мали замрзнати рецептчиња (фото)

Цазики - 150 калории

Оваа грчка крам салата е одлична за пред јадење или како додаток во некои јадења.
Цазики - 150 калории (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com