ХРАНА

3 пијалаци за летно разладување

Наместо да се разладувате со клима уредот, телото ќе ви биде благодарно ако го разладите со природни и до...
3 пијалаци за летно разладување (фото)

Летен коктел од киви

Пробајте го најдоброто летно освежување.
Летен коктел од киви (фото)

Тирамису во чаша

Тирамису. Чиста декаденција во три слоја: богата порција маскарпоне, пена од чоколадо и пишкоти со вкус н...
Тирамису во чаша (фото)

Талјатели ала Путанеска

Вообичаено Путанеска сосот се прави со сардели, но во верзијата на missyonion оваа состојка е изоставена,...
Талјатели ала Путанеска (фото)

Капрезе салата & пица бјанка

Италијанско предјадење за секоја сезона.
Капрезе салата & пица бјанка (фото)

Пијалак кој ги отстранува непријатните мириси

Во летните денови кога потењето е зголемено, во борбата против непријатните мириси може да ви помогне ово...
Пијалак кој ги отстранува непријатните мириси (фото)

Пуслица торта со јагоди

Лесен летен десерт за вистинско уживање!
Пуслица торта со јагоди (фото)

Печурки со индиски оревчиња

Sautéing (анг., од францускиот збор sauté, кој во буквален превод значи скока или исфрла, а означува мето...
Печурки со индиски оревчиња (фото)

Корпички со модри патлиџани и моцарела

Ви го претставуваме вториот рецепт од вкусната вечера која за ladybook.mk ја приготвија девојките од miss...
Корпички со модри патлиџани и моцарела (фото)

Безброј мали оргазми со секој вкусен залак

Девојките кои стојат зад missyonion.com не воодушевија на првата средба. Пријатни, симпатични и креативни...
Безброј мали оргазми со секој вкусен залак (фото)

Чизкејк со Нутела

Направете вкусна чоколадна варијанта на познатиот чизкејк.
Чизкејк со Нутела (фото)

Портокалово изненадување со портокал и кајсија

Сокот од кајсија ќе ја ублажи киселоста на портокалот, и ќе добиете пенлив пијалак со умерена киселост. ...
Портокалово изненадување со портокал и кајсија (фото)

Пуслици со фил од јагоди

Пробајте го овој одличен летен десерт, кој можете да го подготвите за само неколку минути!
Пуслици со фил од јагоди (фото)

Салата со праски, грашок и козјо сирење

Одберете брза и лесна, но навистина вкусна салата со состојки кои се актуелни во моментов на пазарите.
Салата со праски, грашок и козјо сирење (фото)

Фонтана на младоста

Вотка, калинка, ѓумбир...
Фонтана на младоста (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com