ХРАНА

Црвена бомба, одлична замена за сладолед

Овој вкусен шејк може да биде одлична замена за сладолед, бидејќи има само 160 калории и содржи многу пов...
Црвена бомба, одлична замена за сладолед (фото)

7 летни десерти за кои не ви треба рецепт

Искористете го летното овошје, и во комбинација со сладолед и други додатоци овозможете ги незаборавно уж...
7 летни десерти за кои не ви треба рецепт (фото)

Мини пици

Израдувајте ги вашите најблиски со вкусни мини пици!
Мини пици (фото)

Тебуле со кускус - 110 калории

Оригиналниот рецепт на тебуле се подготвува со житарката булгур, но оваа варијанта со кускус е постапна з...
Тебуле со кускус - 110 калории (фото)

Печени пилешки гради со јогурт и лук

Со овој едноставен рецепт ќе успеете да импресионирате секого!
Печени пилешки гради со јогурт и лук (фото)

Пина колада

Ставете го пијалакот во висока изладена чаша, додадете чевка, и декорирајте со парче ананас и цреша.
Пина колада (фото)

Салата со спанаќ и ракчиња на скара - 180 калории

Подгответе ги ракчињата. Измешајте го маслиновото масло со ракчињата и останатите состојки. Печете ги на ...
Салата со спанаќ и ракчиња на скара - 180 калории (фото)

Пат околу светот со 30 сендвичи

Ако сакате да го осознаете менталитетот на еден народ, треба да ја вкусите неговата храна. Погледнете кои...
Пат околу светот со 30 сендвичи (фото)

Лимон крем торта

Печете 25 минути во претходно загреаната рерна или се додека не добие светло златна боја. Извадете го од ...
Лимон крем торта (фото)

Најдобриот веге бургер

Со лажица земeте од смесата, и правете ќофтиња, кои ќе ги наредите едно врз друго на мрсна хатија за пече...
Најдобриот веге бургер (фото)

Tequila Sunrise

Ниту еден друг пијалок не е опкружен со толку многу приказни, митови, легенди и традиција како текилата. ...
Tequila Sunrise (фото)

Рижото со боранија и печурки - 300 калории

Во сад со 500 мл зовриена вода натопете ги печурките, додека да омекнат (околу 5 минути). Извадете ги со ...
Рижото со боранија и печурки - 300 калории (фото)

Лесна тако салата

На тефноската тава, на среден оган пропржете го месото со бабурите. Потоа додадете салца, и мешајте додек...
Лесна тако салата (фото)

Златно млеко

Златното млеко е одличен вечерен пијалак, со големи здравствени придобивки. Главната состојка на рецептот...
Златно млеко (фото)

Пуслици во боја

Забавни се, шарени и лесни за правење. Направете интересна варијатна на познатиот рецепт од нашите баби.
Пуслици во боја (фото)

Бродчиња од компир

За да ги направите овие вкусни бродчиња од компир прво треба да ги испечете компирите. Пресечете ги на п...
Бродчиња од компир (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com