ХРАНА

Miami Ice

Освежителен, летен, алкохолен коктел...
Miami Ice (фото)

Брускети со којзо сирење и пршута

Во тава на печење наредете ги кришките леб и попрскајте ги со маслиново масло. Превртете ги кришките така...
Брускети со којзо сирење и пршута (фото)

Цел печен карфиол - 180 калории

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во тава за печење ставете хартија за печење и малку замастете ја.
Цел печен карфиол - 180 калории (фото)

Пица шампињони

Загрејте ја рерната на 180 степени. Исчистете ги печурките, а потоа со лажичка извадете им ја дршката, та...
Пица шампињони (фото)

Вишни со крцкава кора (Sour cherry crumble)

Во длабока тава за печење ставете ги вишните, и потоа додадете си шеќерот, брашното, ѓумбирот, циметот и ...
Вишни со крцкава кора (Sour cherry crumble) (фото)

Лута тексашка салца - 160 калории

Лутата салца е тексашки рецепт, кој е популарен многу години наназад. Можете да ја комбинирате со чипс, п...
Лута тексашка салца - 160 калории (фото)

Чекор на Месечината

Зачекорете на месечината со еден од највкусните коктели на земјата.
Чекор на Месечината (фото)

Крем салата од печурки

Морковот и компирот исчистете ги и ставете ги во алумниумска фолија, па во тава за печење. Поткренете ги ...
Крем салата од печурки (фото)

Проја со спанаќ и сирење

Во длабок сад изматете ги јајцата, а потоа додадете ги млекото и маслото за готвење. Додадете го прашокот...
Проја со спанаќ и сирење (фото)

Бананарама смуди

Одлична вкусна и хранлива ужина, во форма на чоколаден пијалак.
Бананарама смуди (фото)

Домашна Нутела

Зошто да ја купувате, кога можете истиот вкусен крем да го направите сами?
Домашна Нутела (фото)

Паста помодоре

Во тава за пржење ставете масло за готвење и почекајте да се загрее. Кога ќе биде доволно загреано пропрж...
Паста помодоре (фото)

B-52

B-52 или Бифи е коктел кој се прави со три различни пијалаци, во три видливи слоеви.
B-52 (фото)

Пилешка афритада

Овој филипински традиционален рецепт со влијание од шпанската кујна е лесен за подготовка, со состојки до...
Пилешка афритада (фото)

Печен карфиол со лук - 118 калории

Загрејте ја рерната на 220 степени и намачкајте голема тава за печење со масло. Во кеса за готвење ставет...
Печен карфиол со лук - 118 калории (фото)

Хумус од цвекло

Исчистете го цвеклото, исечете ги врвовите и ставете го во тава за печење. Во тавата ставете еден прст во...
Хумус од цвекло (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com