ХРАНА

Кокос мохито

Петок е, и топло е! Најпијте се пијалок кој ќе ве освежи, сепак го заслуживте после оваа работна недела!
Кокос мохито (фото)

Тиквички на скара

Исечете ги тиквичките на пола по должина. Во посебен сад измешајте ги сите состојки и додадете малку масл...
Тиквички на скара (фото)

Фрапе од ананас

Ананасот го содржи ензимот бромелаин кој помага во обработката на протеините и го олеснува варењето на хр...
Фрапе од ананас (фото)

Јагоди со чоколадо

Сезоната на јагоди започнува, а еден од начините на кои можете да го приготвите ова вкусно црвено овошје ...
Јагоди со чоколадо (фото)

Рататуj

Рататуј е француско јадење, кое доживеа најголема популарност со истоимениот анимиран филм.
Рататуj (фото)

Пролетно минестроне

Ставете ги сечканиот кромид, лукот, морковите, целите конзерви со домати, конзервираниот грав, супата од ...
Пролетно минестроне (фото)

Шакшука - 270 калории

Шакшука е традиционално Арапско јадење со поширани јајца во зачинет сос од домати. Се верува дека има Тун...
Шакшука - 270 калории (фото)

Пилешка салата со суви кајсии

Во голем сад измешајте ги мајонезот, павлаката, лукот, црвениот пипер и оцетот. Потоа додадете ги сите ос...
Пилешка салата со суви кајсии (фото)

Пијалак против несоница

Последиците од забрзаниот начин на живот, лошиот избор на исхрана и недоволното движење се повеќе влијаат...
Пијалак против несоница (фото)

Паста со Алфредо сос

Сварете ги макароните. Во тава за пржење ставете го путерот и чекајте да се стопи. Додадете ја хоплата и ...
Паста со Алфредо сос (фото)

Коктел црна магија

Во блендер ставете ги сите состојки заедно со неколку коцки мраз. Мешајте додека мразот не се раздроби, а...
Коктел црна магија (фото)

Забавни овошни раженца - 61 калорија

Забавните овошни ражничи се одлично освежување за топлите денови кои следат. Овој рецепт ви го препорачув...
Забавни овошни раженца - 61 калорија (фото)

Канелони од модар патлиџан

На тава за готвење ставете една лажичка маслиново масло, а потоа ставете го меленото месо, половина од кр...
Канелони од модар патлиџан (фото)

Домашни дигестив бисквити

Приготвените состојки ставете ги во блендер и мешајте се додека не добиете единечна смеса. Во смесата дод...
Домашни дигестив бисквити (фото)

Слатки полнети јајца - пилиња

Што да направите со толку јајца на Велигден? Направете слатки и вкусни полнети јајца во облик на пилиња. ...
Слатки полнети јајца - пилиња (фото)

Сникерс Мартини

Наполнете го шејкерот за коктели со мраз, а потоа додадете ги состојките и мешајте. Послужете во чаша за ...
Сникерс Мартини (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com