ХРАНА

Печени компири со карамелизиран кромид

Во сад за готвење, на среден оган, ставете ја павлаката за готвење, мајчината душица и сол, и гответе дод...
Печени компири со карамелизиран кромид (фото)

Рижото од цвекло

Сварете и исечкајте го цвеклото. Загрејте ја вода во која ја растворивте коцката. Во длабок сад загрејте ...
Рижото од цвекло (фото)

Лимонада со јагоди

Со доаѓањето на пролетта освен нашето тело се буди и природата и ни ги нуди своите сочни плодови. Едно од...
Лимонада со јагоди (фото)

Направете научно точна торта планета

Овој интересен рецепт, придружен со видео ќе ви покаже како на најлесен начин да направите торта во комце...
Направете научно точна торта планета (фото)

Големиот розов пијалок

Наполнете голема чаша со коцки мраз. Ставете го румот и наполнете ја чашата со млеко. Додадете го гренади...
Големиот розов пијалок (фото)

Крем супа од шампињони

На средно силен оган се растопува путерот и во него се додава сечканиот кромид. Пржете го околу 5 мин. Се...
Крем супа од шампињони (фото)

8 рецепти за природни сокови

Пробајте некој од оние вкусни и здрави природни сокови. Наведените состојки ставете ги соковник и направ...
8 рецепти за природни сокови (фото)

Помфрит од тиквички

Тиквичката пресечете ја на половина и потоа од секоја половина сечете ја на долгнавести парчиња како за п...
Помфрит од тиквички (фото)

Танго - безалкохолен коктел

Во висока и широка чаша ставете го мразот и цедениот лимон. Потоа дополнете ја чашата со останите сокови ...
Танго - безалкохолен коктел (фото)

Пилешко со буковки и ѓумбир

Исчистете го ѓумбирот и исечкајте го пилешкото месо на мали парчиња. Буковките, пиперката и младото кроми...
Пилешко со буковки и ѓумбир (фото)

Бакалар со пченка и боранија - 250 калории

Загрејте ја тефлонската тава на средна температура. Филетите од бакалар, се готват со ½ лажичка сол и ¼ л...
Бакалар со пченка и боранија - 250 калории (фото)

Направете сопствена пролетна гранола

Нема ништо полесно од тоа да си направите сопствена гранола. Искористете го овој рецепт за да започнете т...
Направете сопствена пролетна гранола (фото)

Црвена експлозија - пијалак за елиминирање на уморот

Излупете ги репите и морковите, а останатиот зеленчук убаво измијте го. Потоа ставете го зеленчуот во бле...
Црвена експлозија - пијалак за елиминирање на уморот (фото)

Чорба од домати

Исечете го доматот на парчиња, а кромидот на кругови. Додадете го исецканиот магдонос, солта и вода. Варе...
Чорба од домати (фото)

Бахама Мама

Бахама Мама е еден од најпопуларните коктели во светот. Неговата свежина го прави погоден за секој период...
 Бахама Мама (фото)

Ролат од стек и спанаќ - 215 калории

Премачкајте го пирето од маслинки по површината, а одозгора ставете го спанаќот. Завиткајте го стекот со ...
Ролат од стек и спанаќ - 215 калории (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com