ХРАНА

Природен пијалак против надуеност

Доколку често имате проблеми со надуеност на стомакот, подригнување и проблеми со цревната флора, овој пи...
Природен пијалак против надуеност (фото)

3 Сладоледи само за возрасни

Ставете ги мангото, румот, лиметата и шеќерот во блендер и убаво измешајте. Потоа додадете ја водата и ис...
3 Сладоледи само за возрасни (фото)

Коктел Sweet Seduction

Во висока чаша ставете коцки мраз. Ставете ги малибуто и ликерот од банана и малку промешајте. Додадете г...
Коктел Sweet Seduction (фото)

Лепче со фета

Ставете го брашното, квасецот, солта и шеќерот во еден сад и малку промешајте. Жолчката малку изматете ја...
Лепче со фета (фото)

Пилешки гради во крем сос од печурки - 275 калории

Тајната за добар крем сос е секогаш иста: не премногу крем или ќе биде прегусто, и секако да се маскираат...
Пилешки гради во крем сос од печурки - 275 калории (фото)

Печена пица - паста

Ставете ги макароните да се варат. Во меѓувреме во доматниот сос помешајте го лукот, ориганото и солта. О...
Печена пица - паста (фото)

Домашен пијалок за повеќе енергија

Овој пијалок е домашна верзија на пијалоците за енергија кои можеме да ги најдеме низ продавниците. За ра...
Домашен пијалок за повеќе енергија (фото)

Пржени јаболка со цимет и коњак

Јаболката се сецкаат на парчиња по должина. Дебелината на парчињата треба да е околу 4-5 мм. Во загреана ...
Пржени јаболка со цимет и коњак (фото)

Тесто за пица со две состојки

Ова е најлесниот начин да направите совршено тесто за пица ако немате време да чекате тестото со квасец д...
Тесто за пица со две состојки (фото)

Пита со спанаќ

Од дадените состојки замесете тесто. Тестото оставете го да отстои 10 мин покриено со крпа. Откако ќе отс...
Пита со спанаќ (фото)

Бургери со мисиркино месо и печурки - 193 калории

Мисиркиното месо е алтернатива на меленото говедско месо, меѓутоа хамбургери направени од истото, може да...
Бургери со мисиркино месо и печурки - 193 калории (фото)

Пилешки гради со пармезан и лук

Загрејте ја рерната на 175 степени. Премачкајте ја тавата со масло. Во блендер ставете ги лукот и маслино...
Пилешки гради со пармезан и лук (фото)

Фрапе од авокадо

Пресечете го авокадото и со лажичка извадете го мекиот дел, а потоа во висок сад ставете го млеко и авока...
Фрапе од авокадо (фото)

Панакота со желе од портокал

Ставете го желатинот во ладна вода. Слатката павлака измешајте ја со шеќерот и ванилата. Ставете ги на ог...
Панакота со желе од портокал (фото)

Пролетни шпагети

Во длабок сад измешајте ги доматите, ликот, босилекот, нането, солта, биберот, буковецот, маслиновото мас...
Пролетни шпагети (фото)

Супа која лечи сè

Ако сакате да пробате нешто ново и освежително, овае вистинскиот рецепт за вас. Секоја состојка во оваа к...
Супа која лечи сè (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com