ХРАНА

Рецепт за пилешко со сусам и мед

Одличен рецепт за пилешки гради со сусам и мед. Можете да ги искористите за послужување на гости или едно...
Рецепт за пилешко со сусам и мед (фото)

30 продукти под 40 калории

Можеби теоријата дека постои храна која ги топи масните наслаги е погрешна, но сепак постојат одредени пр...
30 продукти под 40 калории (фото)

Свежа шарена салата со пилешко, ореви и портокал

Едноставна и лесна салата со варено пилешко, сирови ореви и портокал како изненадување, идеална на здрав ...
Свежа шарена салата со пилешко, ореви и портокал (фото)

Алкохолна лимонада со јагоди и манго

Освежителен пијалак, кој не одзима многу време, а навистина разладува во деновите со високите температури...
Алкохолна лимонада со јагоди и манго (фото)

Никогаш доста од смути: 3 нови рецепти кои мора да ги пробате

Одличен начин за да го започнете денот е со смути, а време е да пробате нови рецепти.
Никогаш доста од смути: 3 нови рецепти кои мора да ги пробате (фото)

Совршен летен појадок - омлет на шпански начин

Во летните денови потребно е да јадете лесна храна, богата со хранливи материи, која ќе ви помогне полесн...
Совршен летен појадок - омлет на шпански начин (фото)

Летно освежување: најдобрите ладни кафиња низ светот

Доколку сте личност која е обожавател на кафе, на неговиот вкус, мирис и текстура, тогаш сте на вистинско...
Летно освежување: најдобрите ладни кафиња низ светот (фото)

Освежете се со лимонада со лубеница!

Освежете се за време на топлите летни денови со вкусен и свеж безалкохолен пијалак!
Освежете се со лимонада со лубеница! (фото)

Смути освежување кое ви е потребно во месец јули

Летниот период е совршен за вкусни, здрави и освежителни смути напитоци. Доколку немате идеја како да го ...
Смути освежување кое ви е потребно во месец јули (фото)

Овој пијалак е навистина МАГИЧЕН: го забрзува метаболизмот и ја намалува подуеноста!

Проблемот со подуеноста можете да го решите со едноставен здрав пијалак
Овој пијалак е навистина МАГИЧЕН: го забрзува метаболизмот и ја намалува подуеноста! (фото)

Трендот продолжува: ја видовте ли новата пица со светки?

Првин беше кафето со светки, па потоа пивото со светки, а сега новиот тренд во храната е пицата со светки...
Трендот продолжува: ја видовте ли новата пица со светки? (фото)

5 намирници кои здебелуваат

Секоја дама и жена сака да изгледа убаво, да има убаво тело и да им каже збогум на вишокот килограми. Пон...
5 намирници кои здебелуваат (фото)

Дали би пробале вакво смути?

Откако ќе ги погледнете следните фотографии сигурно ќе се воодушевите од тоа како секое смути изгледа.
Дали би пробале вакво смути? (фото)

Житарици во исхраната - 'ржта го зајакнува организмот

'Ржта содржи протеини, масти и шеќери и го помага зајакнувањето на организмот.
Житарици во исхраната - 'ржта го зајакнува организмот (фото)

Имате недостаток на енергија? Ова е најдобриот пијалак!

Дали постои совршено смути кое ќе ви ја даде потребната енергија во текот на денот? За среќа, постои.
Имате недостаток на енергија? Ова е најдобриот пијалак! (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com