ХРАНА

Lady Cocktail

Во висока чаша ставете коцки мрад до горе. Додадете ги водката, румот и гренадинот. Со долга лажица проме...
Lady Cocktail (фото)

Лесна бадем торта

Жолчките од јајцата и шеќерот варете ги на пареа. Мелените плазма кекси и бадеми прелијте ги со Вива соко...
Лесна бадем торта (фото)

Цезар салата

Испржете ги пилешките прсти, салатата прелијте ја со лимон, додадете ги топлите пилешки прсти, мајонезот ...
Цезар салата (фото)

Туна со сос од домати

Ставете ја туната во пластичен или стаклен сад. Изматете 4 лажици маслиново масло со половина лук, полови...
Туна со сос од домати (фото)

Индиски сутлијаш

На пропрженото фиде додадете му го млекото и павлаката за готвење. Кога ќе зоврие зачинете со морското ор...
Индиски сутлијаш (фото)

Тирамису

Изматете си јајцата со шеќерот во прав и ставете го да се вари на пареа се додека не се згусне, од 15 до ...
Тирамису (фото)

Кесадиља

Кесадиљата е многу популарно Мексиканско јадење, кое многу често можете да го приготвите и дома. Кесадиља...
Кесадиља (фото)

G'Spot - романтичен коктел за Св Валенти и Св Трифун

Ако вечерва сте расположени за некоја чашка алкохол и убава љубовна ноќ, побарајте од вашиот омилен шанќе...
G'Spot - романтичен коктел за Св Валенти и Св Трифун (фото)

Палачинки во форма на срце

Кој не сака палачинки? Сигурно сите луѓе кои ги знаете уживаат во вкусот на палачинки без разлика дали се...
Палачинки во форма на срце (фото)

Маринирани ракчиња - 273 калории

Во голема чинија ставете ги лукот, маслиновото масло, сосот од домати и винскиот оцет. Наросете со босиле...
Маринирани ракчиња - 273 калории (фото)

Полнети земички

Здодевни ви се обичните сендвичи? Еве одлична идеја за појадок... На секоја од земичките исечете го горни...
Полнети земички (фото)

Шарени срциња

Во голем сад измешајте ги брашното, шеќерот, какаото, солта и прашокот за пециво. Во друг сад, измешајте ...
Шарени срциња (фото)

Мини корпички со сланина и јајца

Тавата за мафини намачкајте ја со масло за готвење. Парчињата сланина нардете ги во корпичките за мафини,...
Мини корпички со сланина и јајца (фото)

Вселенска Одисеја

Наполнете ја чашата со мраз и додадете ги дозите Бакарди и Малибу. Потоа додадете си сокот од ананас и со...
Вселенска Одисеја (фото)

Варено јајце во форма на срце

Погледнете како чекор во чекор обичното варено јајце да го претворите во срце. Овој метод е многу популар...
Варено јајце во форма на срце (фото)

Колач со малини - 166 калории

Во среден сад измешајте го сокот од портокал, ренданата кора од портокал, шеќерот и јајцата. Додадете ја ...
Колач со малини - 166 калории (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com