ХРАНА

Пица палачинки

Сите сакаат пица и сите сакаат палачинки. А што ако овие две нешта се спојат? Пробајте го овој необичен м...
Пица палачинки (фото)

Трафлс со урми

Неверојатно лесни за правање, со интересен вкус, малку благи, малку лутки и многу вкусни.
Трафлс со урми (фото)

Палента со домати

Ова лесно и вкусно јадење можете да го подготвите за појадок или вечера и да го израдувате целото семејст...
Палента со домати (фото)

Ориз со кромид - 141 калории

Ставете го маслото во тава за пржење и додадете го кромидот. Пропржете го малку и потоа додадете го оризо...
Ориз со кромид - 141 калории (фото)

Гаспачо

Избланширајте ги доматите (потопете ги во врела вода една до две минути за да им се одвои лушпата), излуп...
Гаспачо (фото)

Нискокалоричен хот дог - 331 калории

За овој нискокалоричен хот дог потребни ви се само 5 состојки. Вкусен, а нискокалоричен - заслужува да го...
Нискокалоричен хот дог - 331 калории (фото)

Салата со пршут и пармезан

Количината на состојките си ја одредувате вие. Во сад за салата ставете ја исецканата марула и рукола. Че...
Салата со пршут и пармезан (фото)

Ѕвездена плетенка со Нутела

Подгответе ја оваа одлична и превкусна ѕвездена плетенка со Нутела за вашите најблиски и уживајте во маги...
Ѕвездена плетенка со Нутела (фото)

Зелен алкохолен коктел

Ставете ги мразот, водката, малибуто и Вива сокот од киви и јаболка во шејкер. Измешајте убаво. Префрлете...
Зелен алкохолен коктел (фото)

Зимска крем супа од морков

Исечете ги морковите на големи парчиња и ставете ги во садм за печење. Излупете го кромидот, исечете го н...
Зимска крем супа од морков (фото)

Печени лепчиња со кељ

Додека се пече лебот, во тава на среден оган ставете малку маслиново масло и пропржете го кељот. Посолете...
Печени лепчиња со кељ (фото)

Копче колачиња

Освен што се слатки на изглед, овие колачиња се слатки и за јадење. Можете да додадете боја по желба, как...
Копче колачиња (фото)

Нискокалоричен Cosmopoliten коктел

Одличен рецепт за коктелот кој стана уште попознат со помош на Кери Бредшо од Сексот и градот, која го пи...
Нискокалоричен Cosmopoliten коктел (фото)

Овошна торта со хопла

Во огноотпорен сад ставете ги јајцата и шеќерот и мешајте за да добиете пенеста смеса. По неколку минути,...
Овошна торта со хопла (фото)

Американски палачинки

Во голем сад измешајте ги брашното, прашокот за пециво, солта и шеќерот. Додека мешате додадете го млекот...
Американски палачинки (фото)

Салата од октопод

Сварете го октоподот и оставете го да се олади во водата во која се варел, за да биде помек. Потоа, исечк...
Салата од октопод (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com