ХРАНА

Скуша со блитва

Исечете ја скушата на парчиња и ставете ја во огноотпорна тава која претходно сте ја намачкале со маслино...
Скуша со блитва (фото)

Меки новогодишни колачиња

Во голем сад ставете ги маргаринот и шеќерот и мешајте ги додека да се соединат убаво. Додадете ги јајцат...
Меки новогодишни колачиња (фото)

Празничен пунч

Доколку за новогодишната вечер правите шведска маса, еве еден рецепт кој убаво ќе се вклопи во целата атм...
Празничен пунч (фото)

Салата со макарони и многу зеленчук - 205 калории

Сварете ги макароните следејќи го упатството на пакувањето. Во голем сад измешајте ги мајонезот, јогуртот...
Салата со макарони и многу зеленчук - 205 калории (фото)

Салата со печурки - 82 калории

Ставете 1 лажица маслиново масло на претходно загреана тава на средна температура. Потоа ставете го кроми...
Салата со печурки - 82 калории (фото)

Зачинети пилешки крилца

Измијте ги крилцата и од едната страна премачкајте ги со сенф. Потоа од сите страни зачинете ги со мешан ...
Зачинети пилешки крилца (фото)

Колач со банана и ореви

Бананите се одличен извор на витамини и сигурно сеуште не сте наишле на лош рецепт со банана. Во овие зим...
Колач со банана и ореви (фото)

Медитеранска фритата - 178 калории

Оваа медитеранска фритата се состои од здрави и вкусни состојки, но најбитно од сѐ е што содржи само 178 ...
Медитеранска фритата - 178 калории (фото)

Чоколадна крем-пита

Овој лесен и едноставен рецепт е варијација на класичната крем пита - за оние кои повеќе ги сакаат чокола...
Чоколадна крем-пита (фото)

Печен лосос во фолија - 300 калории

Загрејте ја рерната на 200 степени. Испрскајте го лососот со 2 лажици маслиново масло и малце сол и бибер...
Печен лосос во фолија - 300 калории (фото)

Француска чорба со говедско месо

Оваа чорба е одлична за зимските денови - сите нејзини состојки се својствени за зимската сезона, а зелен...
Француска чорба со говедско месо (фото)

Пилешки гради со сос од печурки - 275 калории

За вкусен ручек со малку калории ви предлагаме пилешки гради во сос од печурки. Се надеваме дека ќе ужива...
Пилешки гради со сос од печурки - 275 калории (фото)

Коктел "Crime of Passion"

Самото име на коктелот ви кажува дека со консумирање на овој коктел вие ќе се чувствувате секси и страсно...
Коктел "Crime of Passion" (фото)

Печени јаболка - 214 калории

Печените јаболка се превкусни и можете да ги служите како додаток со секое јадење. Овој рецепт можете вед...
Печени јаболка - 214 калории (фото)

Пита со цреши и јаболка

Празниците се ближат, а со нив и изобилство од јадења, торти и колачи. Но, ова е воедно и време кога дево...
Пита со цреши и јаболка (фото)

Брускети со домати и моцарела

Ако секогаш сте се прашувале зошто вкусните бруските никогаш дома не излегуваат онака како во ресторан, и...
Брускети со домати и моцарела (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com