ХРАНА

Ослич со лук

Исечкајте го кромидот на поситни, а пиперките на покрупни парчиња. На масло пржете ги неколку минути и по...
Ослич со лук (фото)

Нискокалоричен кремаст сос - 55 калории

Ако сакате како додаток на вашата риба, месо, копирчиња или некое друго главно јадење да имате сос, ова е...
Нискокалоричен кремаст сос - 55 калории (фото)

Коктел "Kiss on the Lips"

Овој коктел е огромен хит меѓу женската популација. Самото негово име е многу секси, а и вкусот не е ништ...
Коктел "Kiss on the Lips" (фото)

Шпагети со лимон, туна и брокула - 440 калории

Шпагетите никогаш нема да станат досадно јадење, бидејќи можат да бидат составен дел од многу различни ре...
Шпагети со лимон, туна и брокула - 440 калории (фото)

Трилече

Трилече е неодоливо слатко задоволство кое се топи во уста. Ова е еден од најубавите десерти, кој потекну...
Трилече (фото)

Салата од краставица, лимета и нане - 15 калории

Зарем не е ова најнискокалоричната салата што некогаш сте ја виделе?! Со оваа салата освен што внесувате ...
Салата од краставица, лимета и нане - 15 калории (фото)

Новогодишни елки кои можете да ги јадете

Ако веќе го чувствувате новогодишниот дух и празничната еуфорија, тогаш сигурно овие рецепти ќе ви бидат ...
Новогодишни елки кои можете да ги јадете (фото)

Јагнешко ќофте со јогуртест сос од лук

Загарантиран празник за сите ваши сетила! Јагнечки ќофтиња налик суфлаки во комбинација со преквскусен со...
Јагнешко ќофте со јогуртест сос од лук (фото)

Шпагети со димен лосос, чили и лимон - 433 калории

Доколку се брзате, а сакате да јадете вкусен ручек, ова е одлична нискокалорична паста со специфичен вкус...
Шпагети со димен лосос, чили и лимон - 433 калории (фото)

Ракчиња со фета и сос од домат

Доколку немате идеа што да правите денес за ручек, погледнете го овој вкусен и лесен рецепт. Со негово ко...
Ракчиња со фета и сос од домат (фото)

Мини грчки пица мафини – 40 калории

Мафини со вкус на пица, кои воедно имаат и многу малку калории, звучи примамливо, зар не?
Мини грчки пица мафини – 40 калории (фото)

Кремаста компир салата

Компирот како една од најстарите и најодгледуваните култури, секогаш не изненадува со неговата широка при...
Кремаста компир салата (фото)

Екстремно чоколадна торта

Оваа торта е толку многу вкусна и лесна за правење што откако ќе ја изедете ќе посакате веднаш да направи...
Екстремно чоколадна торта (фото)

Лингвини со лимон и праз - 300 калории

Убавината на јадењето чиста и едноставна храна е во варењето на истата. Ослободува онолку што е потребно,...
Лингвини со лимон и праз - 300 калории (фото)

Бикини коктел

Доколку ви недостигаат топлите денови, направете го коктелот "Bikini" и неговиот вкус ќе потсети на денов...
Бикини коктел (фото)

Полнет компир

Пробајте го овој домашен рецеп за полнет компир. Освен што е вкусен, тој дава многу енергија и заменува ц...
Полнет компир (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com