ХРАНА

Говедско со вино и домати

Оставете го маслото во тавата, додадете го кромидот и гответе на средна топлина, мешајќи, додека не омекн...
Говедско со вино и домати (фото)

Печено пилешко со праз - 261 калории

Во помал сад измешајте го сенфот, кромидот, рузмаринот, соја сосот, остатокот од маслото и црниот пипер в...
Печено пилешко со праз - 261 калории (фото)

Домашен чизбургер

Не мора секогаш да одите до некој фастфуд ресторан за да јадете убав чизбургер. Пригответе си сами дома, ...
Домашен чизбургер (фото)

Потпечена ротоло паста со тиква и спанаќ

Ротоло е дефинитивно еден од најневообичаените начини за приготвување на паста, но во суштина тоа се обич...
Потпечена ротоло паста со тиква и спанаќ (фото)

Ориз на мексикански начин - 158 калории

Овој рецепт освен што има многу богат вкус, поради различните зачини кои се ставаат во него, тој исто так...
Ориз на мексикански начин - 158 калории (фото)

Зимски коктели

Нема ништо поубаво од тоа да се напиете алкохолен коктел кој ќе ве стопли во зимските денови. Малку виски...
Зимски коктели (фото)

Витаминска бомба

За да бидеме здрави потребно ни е да внесуваме многу витамини и антиоксиданси. Еве еден рецепт кој ќе ја ...
Витаминска бомба (фото)

Нискокалоричен појадок - 206 калории

Овој нискокалоричен појадок, освен што ќе ве најаде, ќе ви даде и доволно енергија за да го започнете ден...
Нискокалоричен појадок - 206 калории (фото)

Говедско со лимон на кинески начин

Кинеската кујна има храна со специфичен вкус, бидејќи користат многу различни зачини и мешаат многу вкусо...
Говедско со лимон на кинески начин (фото)

Салата со туна и зеленчук - 285 калории

Оваа салата е идеална за оние кои сакаат нискокалорична храна која лесно се подготвува. Рецептот е намене...
Салата со туна и зеленчук - 285 калории (фото)

Коктел за енергија

Доклку имате проблем со расонување, а кафето ви создава проблеми и не смеете да го пиете, или пак едноста...
Коктел за енергија (фото)

Пилешко со црвен пипер - 127 калории

Доколку сакате да направите брз едноставен и нискокалоричен ручек, овој рецепт ќе биде идеален за вас.
Пилешко со црвен пипер - 127 калории (фото)

Пилешко на индиски начин - 136 калории

Индиската кујна се карактеризира со својата софистицирана и суптилна употреба на многу зачини и билки. Ра...
Пилешко на индиски начин - 136 калории (фото)

Нискокалоричен смрзнат јогурт од јагоди - 150 калории

После убавиот ручек сите сакаме нешто благо, но скоро секогаш ни е страв дека благите работи се високо ка...
Нискокалоричен смрзнат јогурт од јагоди - 150 калории (фото)

Туна салата

Во туната можат да се најдат многу хранливи материи. Таа е богата со протеини, калиум, селен, магнезиум, ...
Туна салата (фото)

Кронат - ново хит печиво во Америка

Кронaт (Cronut) е ново печиво, микс од кроасан и крофна кое вирусно бргу стана популарно во Америка. Засл...
Кронат - ново хит печиво во Америка (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com