ХРАНА

Рижото со сланина и печурки - 452 калории

Овој италијански рецепт е одличен за цело семејство. Брзо се подготвува и е нискокалоричен.
Рижото со сланина и печурки - 452 калории (фото)

Лосос со семки од тиква, лимон и путер

Доколку сте расположени за нискокалорична, мексиканска храна овој рецепт е совршен за вас.
Лосос со семки од тиква, лимон и путер (фото)

Тестенини со вргањ

Вргањот се нарекува крал на печурките. Тој со сигурност буди најмногу интерес кај љубителите на печурки. ...
Тестенини со вргањ (фото)

Салата со кари и пилешко

Оваа пилешка кари-салата е навистина лесна за правење, а вкусна. Едно од најважните нешта е да го „зготви...
Салата со кари и пилешко (фото)

Коктел со рум Petit Fleur

Темниот рум отсекогаш бил јак зимски пијалак, но од неодамна популарни се и белиот и жолтиот рум. Најпозн...
Коктел со рум Petit Fleur (фото)

Њоки со тиквички

Еден од омилените наши рецепти, по долгиот и напорен ден на работа, овој брз и лесен рецепт е токму она ш...
Њоки со тиквички (фото)

Растурена лазања

Овој рецепт е совршен за љубителите на вегетаријанската лазања. Ние ги зедовме оние основни состојки на л...
Растурена лазања (фото)

Банана-сладолед - 100 калории

Сите сакаме да си ја заблажиме душата по ручекот, но кога ќе се сетиме само на сите тие непотребни калори...
Банана-сладолед - 100 калории (фото)

Пилешко на сицилијански начин

Овој сицилијански рецепт е одличен ако сте љубител на сочно пилешко месо, исто можете да го комбинирате с...
Пилешко на сицилијански начин (фото)

Теријаки пилешко со ананас - 360 калории

Измешајте ги шерито, соја-сосот, кафеавиот шеќер и сокот од ананас во голем сад. Додајте ги ананасот, прс...
Теријаки пилешко со ананас - 360 калории (фото)

Моќно смути од зелен чај

За поинтензивен вкус можете да ја дуплирате количината на чајот, односно наместо една, ставете две кесичк...
Моќно смути од зелен чај (фото)

Салата со пилешко и диња - 294 калории

На сварените тестенини додадете им ја дињата, спанаќот, пилешкото, малините, пршутата, биберот и на крај ...
Салата со пилешко и диња - 294 калории (фото)

Модар патлиџан со пармезан

Класичниот рецепт за модар патлиџан и пармезан се состои од многу слоеви пржен модар патлиџан и купишта к...
Модар патлиџан со пармезан (фото)

Традиционални појадоци низ светот

Заборавете за момент на муслите и на овесните снегулки, во некои од земјите во светот појадокот е права ц...
Традиционални појадоци низ светот (фото)

Чипс од тиквички и пармезан

Брз рецепт за кога сте со друштво, здрава варијанта на стандардните грицки.
Чипс од тиквички и пармезан (фото)

Капелини со пикантен сос од домати и тиквички - 354 калории

На загреано маслиново масло додадете му го лукот и буковката, и по една минута ставете ги и доматите од к...
Капелини со пикантен сос од домати и тиквички - 354 калории (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com