ХРАНА

Скуша врз салата од киноа и домати

За поздрава верзија на истиот рецепт можете да ја печете рибата во рерна.
Скуша врз салата од киноа и домати (фото)

Рижото со козјо сирење

Класично италијанско јадење, за оние со повеќе трпение.
Рижото со козјо сирење (фото)

Медитерански лингвини со харинга - 334 калории

Харингата е една од поевтините риби на пазарот, а нам ни е една од омилените за готвење, таа се храни со ...
Медитерански лингвини со харинга - 334 калории (фото)

Шејк од урми

Одличен избор за милк-шејк, особено што немате потреба да додавате каков било засладувач. Урмите се богат...
Шејк од урми (фото)

Супа од домати и босилек - 374 калории

Оваа супа е одлична и ладна, не плашете се да ги дуплирате состојките, веруваме дека многу ќе ви се допад...
Супа од домати и босилек - 374 калории (фото)

Салата од тестенини

Одличен избор за вечера со пријателите, вкусен рецепт кој нема да ви одземе многу време и нерви.
Салата од тестенини (фото)

Калифорниска салата - 500 калории

Салатите можат да содржат калории исто колку и еден хамбургер, а сето тоа зависи од преливот, кој може да...
Калифорниска салата - 500 калории (фото)

Вестерн пица

Што ако ви кажеме дека можете да уживате во омилените јадења без да се грижите за вашата тежина? Магијата...
Вестерн пица (фото)

Печен компир со сланина и брокули

Ако сте од оние кои немаат доволно време да експериментираат во кујната и им е здосадено од брзата храна ...
Печен компир со сланина и брокули (фото)

Антипасти тестенини салата - 298 калории

За подготовка на сосот: се комбинираат маслото, супата, оцетот, ориганото, кромидот, солта и биберот во т...
Антипасти тестенини салата - 298 калории (фото)

Нискокалорични коктели: Маргарита со боровинки

Правење на правилен избор кога се работи за пијалаци е многу важно, зошто иако многу од нас не ги сметаме...
Нискокалорични коктели: Маргарита со боровинки (фото)

Домашен мајонез

Наместо да купувате мајонез, искористете го овој рецепт и за 15 минути направете вкусен домашен мајонез. ...
Домашен мајонез (фото)

Супа со пилешко и грав - 172 калории

Загрејте го маслото во тенџере на средна температура. Додадете го празот и гответе, мешајќи често околу 3...
Супа со пилешко и грав - 172 калории (фото)

Тесто за пица

Овие состојки се доволни за 4 пици, а времето на подготовка е не повеќе од 30 минути. Ставете го квасецот...
Тесто за пица (фото)

Грчка салата со пилешко - 343 калории

Измешајте го оцетот, маслото, копарот (или оригано), лукот во прав, солта и биберот во голем сад. Додај г...
Грчка салата со пилешко - 343 калории (фото)

Сезонски пијалаци: Пунч од калинки и шампањ

Има ли нешто подобро од тоа да го прославиме дочекот на есента во нејзин стил? Го одбравме нашето омилено...
Сезонски пијалаци: Пунч од калинки и шампањ (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com