ХРАНА

Лосос и спанаќ со тартар сос – 320 калории

Ставете го спанаќот во жешката тава, зачинете и оставете го во покриена тава 1 минута, притоа промешувајк...
Лосос и спанаќ со тартар сос – 320 калории (фото)

Сок од спанаќ и јаболко

Овој микс на јаболко и спанаќ е одличен спој на витамини, од калциум за коските до А и Ц како антиоксидан...
Сок од спанаќ и јаболко (фото)

Касероли со ориз и брокули

Весел и лесен рецепт кој изгледа совршено индивидуално сервиран и е одличен за вечери со пријателите.
Касероли со ориз и брокули (фото)

Смути од чоколадо и нане

Mногу едноставно, се што треба да направите е да ги ставите сите состојки во блендер и да измешајте. Може...
Смути од чоколадо и нане (фото)

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Бруклинскиот мост на Миранда (Miranda's Brooklyn Bridge)

Ах, Миранда! Столбот, основата на ова четворочлено друштво кое секојдневно се соочува со различни ситуаци...
Коктели инспирирани од Сексот и градот: Бруклинскиот мост на Миранда (Miranda's Brooklyn Bridge) (фото)

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Орално задоволство (The Oral Pleasure)

Орално задоволство, или The Oral Pleasure, е коктел инспириран од моќта на нашите омилени карактери од се...
Коктели инспирирани од Сексот и градот: Орално задоволство (The Oral Pleasure) (фото)

Шери Космо - Cherry Cosmo

Уште еден реинвентиран Космо коктел кој плени со својот интензивен овошен вкус и арома, погоден за секоја...
Шери Космо - Cherry Cosmo (фото)

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Близнаците на Шарлот (Charlotte's twin-set)

Во серијата на коктели инспирирани од карактерите од серијата Сексот и градот, на ред е да ви го претстав...
Коктели инспирирани од Сексот и градот: Близнаците на Шарлот (Charlotte's twin-set) (фото)

Зачинети јајца - одлично мезе!

Ова е еден познат рецепт кој е брз и лесен за подготовка и е одлично вкусно мезе. Исечете ги јајцата на п...
Зачинети јајца - одлично мезе! (фото)

Зелена детокс супа - 95 калории

Младиот кромид исецкајте го, со се зелените делови, и ставете го во сад за готвење во кој претходно сте с...
Зелена детокс супа - 95 калории (фото)

Пилешко кари во пита лебче - 320 калории

Инзвонреден рецепт за четворица од само 320 калории по порција. Интересна комбинација од пилешко, кари, к...
Пилешко кари во пита лебче - 320 калории (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com