ХРАНА

Модерен рецепт за подготовка на ванилици

Ванилиците се прекрасни колачиња, кои се топат во уста, а секој пат кога ги јадете едноставно не можете д...
Модерен рецепт за подготовка на ванилици (фото)

Ванила Куглоф

Шеќерот и путерот убаво се матат, а потоа се додаваат останатите состојки. Колачот се пече во загреана ре...
Ванила Куглоф (фото)

Торта со моркови и маскарпоне

Рерната се загревa на 170°С. Шеќерот се мати заедно со јајцата и маслото. Претходно изренданите моркови с...
Торта со моркови и маскарпоне (фото)

Колач со бадем и ванила крем

Во сад се матат јајцата и шеќерот. Се додава млекото и маслото. Во смесата се додава брашното измешано со...
Колач со бадем и ванила крем (фото)

Американски палачинки

Брашното и шеќерот се мешаат во длабок сад. Настрана се мати јајцето на кое му се додава претходно растоп...
Американски палачинки (фото)

Егзотични фахитас со пиперки

Мексикански деликатес со одличен егзотичен вкус.
Егзотични фахитас со пиперки (фото)

Пијалак со нане и чоколадо

Економично, едноставно и вкусно!
Пијалак со нане и чоколадо (фото)

Ролат со чоколаден фил и коњак

Лесен и едноставен ролат со чоколаден фил и со коњак готов за 30 минути
Ролат со чоколаден фил и коњак (фото)

Совршена топла напивка

Пиј чај и твојот дух ќе биде жив и бистар. Чајот ја истерува секоја нечистотија од човекот, го растерува ...
Совршена топла напивка (фото)

Прекрасен пијалак со извонреден вкус и мирис

Какаото, најпрво се подготвувало од печени зрна, па така се добивала многу густа и мрсна маса. За да се у...
Прекрасен пијалак со извонреден вкус и мирис (фото)

Почувствувајте го вкусот и мирисот на Франција!

Полнети паткини гради со мед и сос од вишни!
Почувствувајте го вкусот и мирисот на Франција! (фото)

Одлични рецепти со само неколку состојки

Кога немате многу време за подготвувате вкусен оброк, а сепак морате да јадете, тогаш искористете некој о...
Одлични рецепти со само неколку состојки (фото)

Едноставен рецепт за нискокалорично чоколадно смути

Во оние денови кога едноставно имате голема потреба за благо, наместо да се заборавите во уживањето на вк...
Едноставен рецепт за нискокалорично чоколадно смути (фото)

Капучино со светки - дали би пробале?

Уметноста со кафињата сè повеќе напредува, па покрај тоа што можете да видите неверојатни фотографии со п...
Капучино со светки - дали би пробале? (фото)

Тиква и чили - новиот омилен рецепт на вегетаријанците

Одличен и вкусен рецепт за сите оние кои повеќе сакаат вегетаријанска храна, а исто така се љубители на л...
Тиква и чили - новиот омилен рецепт на вегетаријанците (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com