ХРАНА

Нискокалорични бомбици - 88 калории

Дали некогаш сте пробале торта со морков? Тортата со морков е навистина вкусна, но содржи голем број на к...
Нискокалорични бомбици - 88 калории (фото)

Храна поради која изгледате уморно

Се погледнувате вo огледало секое утро и ги забележувате оние досадни темни кругови околу очите. Веднаш п...
Храна поради која изгледате уморно (фото)

Вкусни и слатки - рецепти за мафини кои ќе ве воодушеват

Одлични рецепти за сите обожаватели на мафини!
Вкусни и слатки - рецепти за мафини кои ќе ве воодушеват (фото)

Одличен рецепт за чизкејк

Одличен рецепт за сите обожаватели на чизкејк!
Одличен рецепт за чизкејк (фото)

Направете сами - милкшејк со банана и мед

Направете го овој вкусен пијалак во вашата кујна, лесно и брзо!
Направете сами - милкшејк со банана и мед (фото)

Диетален ручек - рижото со брокули и шампињони

Летото е при крај, но тоа не значи дека треба да престанете да се грижите за вашиот физички изглед и да с...
Диетален ручек - рижото со брокули и шампињони (фото)

Маргарита со јагода

Доколку сте љубител на Маргарита, тогаш време е да го пробате овој рецепт со јагоди!
Маргарита со јагода (фото)

Чоколадни топчиња - 91 калорија

Секоја девојка и жена внимава на својот изглед, особено во летните денови и затоа го менува начинот на ис...
Чоколадни топчиња - 91 калорија (фото)

Туна паста салата со маслинки

Вкусна летна паста со туна, маслинки, шери домати и дресинг со лимонов сок.
Туна паста салата со маслинки (фото)

Направете сами - здрави колачиња со ѓумбир

Направете малку поинакви здрави и вкусни колачиња.
Направете сами - здрави колачиња со ѓумбир (фото)

12 видови на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Диетата не треба да претставува изгладнување, туку здрава исхрана.
12 видови на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето (фото)

Направете сами - освежителна лимонада !

Освежете се за време на топлите летни денови со лимонада по ваш избор! Правењето на овие пијалоци ќе ви о...
Направете сами - освежителна лимонада ! (фото)

Свежо,здраво и вкусно - направете мохито со боровинка!

Освежете се со вкусни боровинки, лимета и рум.
Свежо,здраво и вкусно - направете мохито со боровинка! (фото)

Најквалитетните видови руска водка во Sky Bar

Каква е „вистинската“ водка? Тоа е единствено пијалок произведен од 'ржан или пченичен алкохол со висока ...
Најквалитетните видови руска водка во Sky Bar (фото)

Мохито со лубеница

Лето е, топло е, а вие се уште не можете да се привикнете на високите температури? Еве одличен начин за о...
Мохито со лубеница (фото)

Кинеска салата со пилешко и нудли - 400 калории

Оваа вкусна кинеска салата е крцкава и содржи зелка, моркови, пилешко, бадеми и нудли. Сосот е комбинациј...
Кинеска салата со пилешко и нудли - 400 калории (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com