ХРАНА

Космополитан

Космополитан или Космо е киселкаст освежителен коктел направен од водка, Cointreau или Triple sec, сок од...
Космополитан (фото)

Салата од бел грав и домати - 245 калории

Брза и лесна салата која ќе ве засити, а нема да внесете премногу калории. Можете да ја јадете самостојно...
Салата од бел грав и домати - 245 калории (фото)

Храна против стареење

Редовното вежбање и здравата исхрана се најдобри природни начини да го задржите младешкиот изглед што под...
Храна против стареење (фото)

Што да јадете пред спиење?

Ако имате проблем брзо да заспиете, или ако чувствувате глад или грчеви во стомакот доцна навечер, тоа е ...
Што да јадете пред спиење? (фото)

Брз, здрав и вкусен летен колач

Ако ви се јаде благо, а ве мрзи да правите сложени торти или пак не сакате да се здебелите, пробајте го о...
Брз, здрав и вкусен летен колач (фото)

9 вкусни сендвичи без леб

Ако се обидувате да ослабете, тогаш пробајте да не јадете многу леб. Но, тоа не мора да ве спречи да јаде...
9 вкусни сендвичи без леб (фото)

Печен компир со лук - 190 калории

Овој компир можете да го јадете како замена за оброк. Вкусот е неверојатен, а вашиот дом ќе се исполни со...
Печен компир со лук - 190 калории (фото)

Што да јадете за да имате поголем задник?

Во време во кое владеат социјалните мрежи и прекрасните фотографии од совршени, фит тела на плажа, сите д...
Што да јадете за да имате поголем задник? (фото)

Мафини со тиквички

Загрејте ја рерната на 200 степени. Изрендајте ја тиквичката. Ставете ги брашното со веќе додаден квасец,...
Мафини со тиквички (фото)

Францускиот парадокс - зошто треба да пиете црно вино?

Постои ли поголемо уживање од чаша црно вино полна со сладок мирис, силен вкус и убава темно црвена боја?...
Францускиот парадокс - зошто треба да пиете црно вино? (фото)

Вкусен начин за подготовка на модар патлиџан

Модриот патлиџан е вкусен и здрав зеленчук, затоа еве еден лесен и брз начин за да подготвите вкусен обро...
Вкусен начин за подготовка на модар патлиџан (фото)

Лесна торта со банани

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во длабок сад измешајте ги брашното, млекото и јајцата. Бананите изгм...
Лесна торта со банани (фото)

Чоколадни лажички - совршено слатко задоволство

Чоколадните лажички се одлична декорација за трпезата, а покрај тоа и одличен подарок за блиските луѓе. З...
Чоколадни лажички - совршено слатко задоволство (фото)

Едноставен рецепт за капрезе салата

Внесете во Вашиот дом малку од италијанската традиција и уживајте во вкусот на доматите, моцарела сирење ...
Едноставен рецепт за капрезе салата (фото)

10 видови јаглехидрати кои помагаат во намалување на тежината

Нови совети од фитнес инструкторите во теретаната Cybex, која е дел од комплексот “Јане Сандански”. Овој ...
10 видови јаглехидрати кои помагаат во намалување на тежината (фото)

Одличен рецепт за пилешко со зеленчук

Доколку сте љубител на пилешкото месо еве еден одличен рецепт за да го приготвите на вкусен начин. Се под...
Одличен рецепт за пилешко со зеленчук (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com