ХРАНА

Време е за чај

Чајот е еден од најпопуларните пијалaци во многу делови од светот и неговото консумирање е навика која сè...
Време е за чај (фото)

Похован кромид со кашкавал

За сите љубители на похованите јадења, овој рецепт навистина ќе ви се допадне. Похованиот кромид со стопе...
Похован кромид со кашкавал (фото)

Оваа сезона згрејте се со варено вино

Вареното или греено вино е доста популарен пијалок во студените зимски денови. Неговиот сладок вкус и топ...
Оваа сезона згрејте се со варено вино (фото)

Храна со помалку од 50 калории

Во продолжение прочитајте за храната која содржи помалку од 50 калории. Овие видови храна ќе ви помогнат ...
Храна со помалку од 50 калории (фото)

Новогодишни колачиња - снегулки

Новогодишната трпеза украсете ја со овие прекрасни колачиња во вид на снегулки!
Новогодишни колачиња - снегулки (фото)

Новогодишна супа со брокули и сирење

Оваа супа е богата со вкусови. Таа одлична како предјадење за време на новогодишниот ручек.
Новогодишна супа со брокули и сирење (фото)

Леќа со зеленчук – 185 калории

Загрејте за тавата на среден оган. Потоа додадете го кромидот, морковите и компирот и гответе додека кром...
Леќа со зеленчук – 185 калории (фото)

Мафини од моркови

Изматкајте ги јајцата и шеќерот. Додадете го брашното, сокот од портокал, циметот, морковот и сувото гроз...
Мафини од моркови (фото)

Диета со сирова храна

Овој тип исхрана е прехранбен тренд кој пропагира консумација на сирови намирници. Како што зборува самот...
Диета со сирова храна (фото)

Руски специјалитети во хотел Руссиа

Руската кујна со сигурност е една од најквалитетните во светот. Начинот на подготовка на храната и намирн...
Руски специјалитети во хотел Руссиа (фото)

Тарт од лимон

Во соодветен сад додајте го брашното, шеќерот, мелениот лешник, сол и маргарин исецкан на ситни коцкички,...
Тарт од лимон (фото)

Смуди од банана и ананас

Сокот од портокал и сокот од лимон се матат во блендер. Се додаваат смрзнатите сечкани парчиња банана. По...
Смуди од банана и ананас (фото)

Медитерански омлет

Во помала тава загреана на среден оган загрејте со маслиновото масло. Додадете ги доматите, младото кроми...
Медитерански омлет (фото)

10 фази низ кои минувате кога сте на диета

Процесот им е познат на сите кои некогаш биле на диета... Се решеваш да држиш диета, почнуваш, носиш нови...
10 фази низ кои минувате кога сте на диета (фото)

Њоки со тиквички - 300 калории

Загрејте вода во голем сад и ставете сол и малку маслиново масло. Кога водата ќе почне да врие станете ги...
Њоки со тиквички - 300 калории (фото)

Shirley Temple безалкохолен коктел

Децата го обожуваат безалкохолниот коктел Shirley Temple, но на оваа верзија ни ворзасните не остануваат ...
Shirley Temple безалкохолен коктел (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com